02 Ekim 1999 01:00

Meksika depreme dayandı

1985 yılında yaşanan felaketten ders alan Meksika'da yapılan binaların çoğunun depreme dayanıklı olduğu ortaya çıktı.

Paylaş
Meksika depreme dayandı
Meksika'da önceki akşam meydana gelen ve merkez üssü Pasifik Okyanusu kıyılarındaki Oaxaca eyaletinin sahil beldesi Puerto Angel olan depremde yaşamını yitirenlerin sayısı 14'e yükseldi. Depremin etkilediği ve 18 bin kişinin yaşadığı Puerto Escondido'da 1 kişinin düşen beton parçalarından öldüğü, 15 binanın hasar gördüğü belirtildi. Oaxaca eyaletinin başkenti Oaxaca City'de 2 kişi enkaz altında, 2 kişi de düşen beton parçalarından yaşamlarını yitirirken, kırsal kesimlerde çöken binalarda 4 kişinin öldüğü, 12 yaşında bir kızın da kalp krizinden yaşamını yitirdiği kaydedildi.
300 ev hasar gördü
Oaxaca Eyalet Valiliği'nden yapılan açıklamada, depremde yaralanan 20 kişinin hastaneye kaldırıldığı, eyalette 300 evin ağır hasar gördüğü, Oaxaca City'de çoğu tarihi binalarda bulunan yaklaşık 100 işyerinin zarar gördüğü belirtildi. Puebla ve Veracruz eyaletlerinde de binalarda çatlaklar meydana geldiği bildirildi. Oaxaca su ve kanalizasyon sisteminde hasar meydana geldiği, birçok bölgede telefon ve elektrik şebekesinin kesildiği belirtildi.
Önlem aldılar
Meksika depreminin, Türkiye'de meydana gelen depremlerle karşılaştırıldığında büyük can kaybı ve hasara yol açmamasının en önemli nedeni olarak, ülkede 1985 yılında meydana gelen depremden sonra alınan ölemler gösterildi. Meksikalılar, başkent Mexico'da, 1985 yılında meydana gelen ve 10 bine yakın insanın ölümüne yol açan 8.1 büyüklüğündeki depremden çıkardıkları dersler sonucu, kentleşme politikalarında köklü iyileştirmeler yaptılar.
Derinlik önemli
Bu arada, Colorado'daki Amerikan Ulusal Jeolojik Araştırma Merkezi'nden Waverly Person, Meksika'da meydana gelen depremin yerin 53 kilometre altında olduğunu, Türkiye ve Tayvan'da ise bu derinliğin 10-15 kilometre olduğunu, bunun da sarsıntının yoğunluğunu artırdığını belirtti.
Başkentteki UNAM Üniversitesi sismoloji biriminden jeofizikçi Luis Quintanar da, birçok bölgenin dış dünyayla bağlantısının kesik olması nedeniyle depremin yol açtığı yıkım konusunda konuşmak için erken olduğunu söyledi. Quintanar, ancak ülkenin kıyı kesimlerinde büyük kentler değil, küçük kasabalar bulunduğu için can kaybının yüksek olmayabileceğine dikkat çekti.
Tsunami uyarısı
ABD'li yetkililer, Meksika'da meydana gelen depremden sonra tsunami (dev dalga) meydana gelebileceğini belirterek, Pasifik Okyanusu çevresinde yaşayanları uyardılar. ABD Ulusal Hava Merkezi (NWS) yetkilileri, Pasifik Okyanusu'nun kuzey, orta ve güney sahillerinin, depremin yaratacağı dev dalgaların etkisi altına girme ihtimali olduğunu söylediler.
ÖNCEKİ HABER

Rus birlikleri Çeçenya'da ilerliyor

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu, Maltepe mitingine çağrı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa