01 Ekim 1999 01:00

Deprem atıkları nasıl yok edilecek?

Greenpeace, depremden sonra ortaya çıkan tehlikeli klinik atıkların İzmit Atık Yakma Tesisi'nde yakılması halinde çevrenin zehirleneceğini açıkladı. TBB İzmit Koordinasyon Merkezi ise tesisin yenilenerek kullanılması gerektiğini bildirdi.

Paylaş
Deprem atıkları nasıl yok edilecek?
Greenpeace Akdeniz Ofisi, Marmara Bölgesi'nde meydana gelen depremden sonra, tıbbi atıkların sterilizasyonu ve imhası için yakma yolunun tercih edilmemesi gerektiğini söyleyerek açıkladı. Sterilizasyon için gerekli cihazı Türkiye'ye ithal etmek gerektiğini belirten Greenpeace, bu amaçla Avrupa Birliği Vakıflar Merkezi Fonu'na başvurduğunu bildirdi. TBB İzmit Koordinasyon Merkezi ise yakma işlemini gerçekleştirecek tesisin yenilenmesinin acil ihtiyaç olduğunu bildirdi.
Greenpeace gemisi Rainbow Warrior (Gökkuşağı Savaşçısı)'da yapılan basın toplantısında Örgütün Toksit Maddeler Kampanyası Sorumlusu Tolga Temuge, tehlikeli klinik atıkların gelişigüzel çevreye atıldığına dikkat çekti. Temuge, deprem sonrasında tıbbi atıkların strelizasyonu ve imhası için kullanılan bir cihazın bölgeye gönderilmek üzereyken Çevre Bakanlığı'nın daha önce tehlikeli olduğu gerekçesiyle kapattırdığı İzmit Tehlikeli ve Klinik Atık Yakma Tesisi'ni yeniden açmasıyla iptal edildiğini söyledi.
'Dioksin tehdit ediyor'
Atıkların yakılması sonucunda dioksin gibi zehirli maddelerin halk sağlığını tehdit ettiğini belirten Temuge, İzmit Belediye Başkanı Sefa Sirmen'in, "Tesisin kapatılmasının arkasında politik sebepler var" sözlerini eleştirdi. Sirmen'in tesisin çevreye ve halka verdiği zararları bildiğini de belirten Temuge, Çevre Bakanlığı'nın Türkiye'deki tüm Valiliklere gönderdiği bir genelge ile atık yakmanın tehlikelerini ve alternatifi olan temiz teknolojilere yönelinmesi gerekliliğini bildirdiğini hatırlattı.
'Tesisteki eksiklikler giderilmeli'
Türk Tabipler Birliği (TBB) İzmit Koordinasyon Merkezi tarafından yapılan açıklamada ise, nitelikli yasalar bulunmasına karşın sağlıklı ve etkin biçimde atık yönetiminden söz edilemeyeceği bildirildi. "Deprem bölgesinde tıbbi atıkların usulüne uygun yok edilmemesi acil bir halk sağlığı problemidir" başlıklı açıklamada TBB, İzmit Atık yakma Tesisi'nin işletmecisi İzmit Belediyesi'nin kurmuş olduğu İZAYDAŞ'da eksikliklerin bir an önce tamamlanmasını istedi.
TBB, yerel dinamiklerle katı atıkların uygun yöntemle yok edilmesini sağlayacak projelerin hayata geçirilmesinin olası görülmemekte olduğunu belirterek, bir dizi proje sıralayarak halk sağlığının acilen korunması gerektiğini ifade etti. TBB'nin sıraladığı projeler şöyle:
 • Atıkların zararsızlaştırılmasının yasa ve yönetmeliklerde öngörüldüğü gibi yapılması,
 • Tıbbi atık depolama alanı oluşturulması,
 • İZAYDAŞ tıbbi ve endüstriyel atık yakma tesisinin dioksin ve furan tutucu sistemine kavuşturulması.
 • ÖNCEKİ HABER

  'İşçi atmalar birinci gündem olmalı'

  SONRAKİ HABER

  Sinop'ta tek katlı ahşap ev yandı: 3 ölü

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa