AGSK projesi işlemeye başladı

Avrupa Birliği'nin ekonomik ortak pakt olmasının yanında askeri bir pakt olmasını da getirecek olan Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK)'nin başına eski NATO Genel Sekreteri Javier Solana atandı.

AGSK projesi işlemeye başladı
Avrupa Birliği'nin ekonomik ortak pakt olmasının yanında askeri bir pakt olmasını da getirecek olan Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK)'nin başına eski NATO Genel Sekreteri Javier Solana atandı. Solana, 18 Ekim'de göreve başlayacak.
Haziran ayında Köln'de bir araya gelen AB Başkanları, AGSK bünyesinde bir "erken uyarı birliği" kurulmasını tartışmış ve bir plan üzerinde anlaşmışlardı. Bu planın uygulanması görevi de, Alman diplomat Christoph Heusgen'a verildi.
Almanya kilit mevzilerde
AB'nin motor gücü konumunda bulunan Almanya, ekonomik alanda olduğu gibi askeri alanda da etkisini hissettirmek için projeye ağırlığını koyarken, İngiltere ve Fransa gibi "rakip ortaklar" bu durumdan hoşnut değil. Plan kapsamında, stratejik öneme sahip mevkilere yerleşen veya kendinin sadık adamlarını yerleştiren Almanya, böylece müttefiklerini safdışı bırakmayı hedefliyor.
AGSK projesinin yürürlüğe girmek üzere olduğu bugünlerde, projeyi hararetle savunan üç ülkenin de hükümetlerinin sosyal demokratların elinde olması dikkat çekiyor. Avrupalı sosyal demokratlar, 21. yüzyıla girerken AB'nin uluslararası politikada saldırganlaştırılmasında üstlendikleri rolle geçmişlerini aratmıyorlar.
AGSK'nın işlevi
AGSK, Avrupa Birliği ülkelerinin hammadde kaynakları ile enerji bölgelerine rahat ve sorunsuz ulaşılmasını sağlayacak araçlarla donatılacak. Ayrıca, Avrupalı tekellerin pazarlarının korunması ve yeni pazarlara erişilmesini kolaylaştırmakla yükümlü. Ancak bu "kimlik"in içine her AB üyesi alınmadığı gibi, aday ülkelerin de bazı şartları yerine getirmesi gerekli. Paktın başını çekmek isteyen Almanya'nın yanı sıra İngiltere, Hollanda, Belçika gibi ülkeler ordularını modernleştirerek, Almanya'yı aşmak istiyorlar. İngiltere ve Hollanda, bir süre önce zorunlu askerliği kaldırarak profesyonel ordular kurmuşlardı. Fransa ise, "krizleri önleme birliği" adı altında kurulacak olan askeri güce ilişkin kaygıları nedeniyle, alternatif bir proje üretecek. AGSK, son halini Helsinki'de yapılacak olan AB Başkanlar Zirvesi'nde alacak.
www.evrensel.net