Fotoğraf: Evrensel

Otopsi, vahşeti belgeledi

Ankara Merkez Kapalı Cezaevi'nde yaşanan katliamın vahşi yüzü ortaya çıkıyor. Katledilen tutukluların tümünün ateşli silahlarla vuruldukları, olayda av tüfekleri kullanıldığı, bazı cesetlerin tanınmayacak halde olduğu belirlendi.

Otopsi, vahşeti belgeledi
Ankara Merkez Cezaevi'nde, pazar sabahı yaşanan katliamın vahşi yüzü saklanamaz hale geldi. Savcı Musa Türkay'ın gözetiminde yapılan otopsilerle ilgili olarak hazırlanan ön raporlar, katledilen tutukluların tümünün ateşli silahlarla vurulduklarını, olayda pompalı av tüfeklerinin kullanıldığını, atışların çok yakın mesafeden yapıldığını, ölentutuklularnı vücutlarında çok sayıda kurşun bulunduğunu ortaya koydu.
Bu arada, otopsi raporlarında tahribat yapıldığı, 27 Eylül tarihli raporların, 28 Eylül tarihli olarak değiştirildiği belirtildi.Ön raporlar verildi
Cezaevindeki katliamda yaşamlarını yitiren Nevzat Çiftçi (Habib Gül), Abuzer Çat, Halil Türker, Mahir Emsalsiz, Önder Gençaslan, Ümit Altıntaş, Ahmet Savran, Aziz Dönmez, Zafer Kırbıyık ve İsmet Kavaklıoğlu'na yapılan otopsilerin ön raporları dün akşam Ankara Cumhuriyet Savcısı Melih Tarı tarafından avukatlara iletildi.
Öldürme kastı
Otopsi raporları, Ankara Merkez Cezaevi'nde pazar sabahı inanılmaz bir vahşet yaşandığını ve öldürme kastıyla hareket edildiğini gözler önüne serdi.
Raporlara göre, tutuklulardan 3'ü pompalı av tüfeklerinden, 7'si de biri uzun namlulu olmak üzere diğer ateşli silahlardan çıkan kurşunlarla öldürüldü. 4 kişinin ölümüne baş bölgesine, 6'sının ölümüne ise göğüs bölgelerine giren kurşunlar yol açtı.
Yakın mesafeden ateş
Nevzat Çiftçi'nin cesedinden kan elde edilemezken, İsmet Kavaklıoğlu'nda kafa travması saptandı. Ölenlerin ancak 4'ünün vücutlarında mermi çekirdeği bulunabildi. Bu durum tutuklulara çok yakın mesafeden ateş açıldığını ortaya koydu.
Asıl raporlar daha sonra
Otopsi raporlarıyla ilgili bir açıklama yapan Avukat Kazım Genç, Adli Tıp Kurumu'nun, sadece ölüm nedenlerinin yer aldığı 6-7 satırlık ön raporlar hazırladığını kaydederek, "Bir itirazımız olursa bunları ileteceğiz" dedi. Kesin raporların 15-20 günde alınacağını bildiren Genç, Aziz Dönmez'e ait raporu gördüğünü ve raporda av tüfeği saçmalarıyla öldüğünün kaydedildiğini ifade ederek, "Orada çatışmadan başka bir şeyler olduğunu, müvekkillerimize adli koğuşlardan saldırıldığının doğrulandığını belirtmek istiyorum" dedi.
Resmi olmayan silah
Raporları inceleyen avukatlardan Selçuk Kozağaçlı ise öldürülenlere hedef gözetilerek ateş edildiğinin gözlendiğini ifade ederek, bir tutuklunun bacağından aldığı yara nedeniyle ölmesinin yaralıların uzun süre bekletildiğini gösterdiğine dikkat çekti. Av tüfeği ile vurulmaların katliamda adli tutukluların da kullanılmış olabileceği şüphesini doğurduğunu kaydeden Kozanoğlu, "Tüm cesetlerde mutlaka darp izi var. İsmet Kavaklıoğlu'nun teşhisi ancak 2.5 günde yapılabildi. Yüzünde çok büyük yaralar var. Bu da yaralılara kötü muamele yapıldığına kanıt olabilir. Darp izleri, saldırının etkisiz hale getirmenin ötesine geçildiğini gösteriyor. Bizi otopsiye almamaları da bunun kanıtı" diye konuştu.
Rapora itiraz edilecek
Kozanoğlu, ön otopsideki travma teşhislerinin yetersiz olduğunu düşündüklerini ve bu rapora itiraz edeceklerini, hazırlanacak ayrıntılı otopsi raporlarında vahşetin boyutunun daha iyi gözler önüne serileceğini ifade etti.
Vahşetin raporları
Ümit Altıntaş: Ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasına bağlı femur kırığı ile karakteri büyük damar yaralanmalarından gelişen iç ve dış kanama.
Abuzer Çat: Ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasına bağlı sağ ve sol akciğer trakea delinmesi sonucu iç kanamadan.
Önder Gençarslan: Ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasına bağlı bağırsak, mezo, mezanterik arter, karaciğer ve bacak büyük arteri parçalanmasından gelişen iç ve dış kanamadan.
Nevzat Çiftçi: Ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasına bağlı akciğer delinmesinden gelişen iç ve dış kanamadan.
Mahir Emsalsiz: Ateşli silah mermi çekirdeği yaralanması bağlı akciğer delinmesinden gelişen iç ve dış kanamadan.
Halil Türker: Ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasına bağlı kafa kubbe ve kaide kemikleri kırıkları ile karakterli beyin kontüzyonu ve kanamasından.
Ahmet Savran: Ateşli silah mermi çekirdeği yaralanması bağlı kafa kubbe ve kaide kemikleri çok parçalı kırıkları ile karakterli beyin kontüzyonu ve kamaması ile kolon delinmesinden gelişen iç kanamadan.
Aziz Dönmez: Av tüfeği saçma taneleri yaralanmasına bağlı sol subklavian arter sol aksiller arter ve ven ile sol akciğer yaralanması sonucu iş ve dış kanamadan.
İsmet Kavaklıoğlu: Künt kafa ve genel vucut travmasına maruz kalmış kişide ölümün av tüfeği saçma tanesi yaralanması sonucu sol akciğer ve kalp delinmesinden gelişen iç kanama ile subdural hematon ve beyin ödeminden.
Zafer Kırbıyık: Av tüfeği şevrotin yaralanması bağlı 6. boyun omuru kırığı ile karakterli trakea özefagus yaralanması ile medullaspinalis yaralanmasından gelişen medüllar şoktan.
www.evrensel.net