30 Eylül 1999 01:00

Enerji sektöründe dev birleşme

Geçtiğimiz pazar günü merkezi Düsseldorf'ta bulunan VEBA AG ve merkezi Münih'te bulunan VIAG Konsorsiyumu birleşme kararı aldılar.

Paylaş
Enerji sektöründe dev birleşme
Geçtiğimiz pazar günü merkezi Düsseldorf'ta bulunan VEBA AG ve merkezi Münih'te bulunan VIAG Konsorsiyumu birleşme kararı aldılar. Bu birleşmeyle birlikte Almanya'nın ikinci Avrupa'nın ise üçüncü büyük enerji devi doğmuş olacak.
Yeni kurulan şirkette VEBA'nın VIAG'ı yutması öngörülüyor. Enerji sektörünün yanı sıra çeşitli alanlarda da yatırımları bulunan her iki şirketin önümüzdeki dönem özellikle Avrupa enerji pazarına yönelecekleri bildiriliyor.
Hükümetin enerji pazarındaki devlet denetimini gevşetme ve pazarı liberalleştirme yönünde aldığı kararlardan sonra birçok devlet elinde bulunan yerel enerji şirketleri özel şirketlerle ortaklığa gitmeye başladılar. Bu sektörde örgütlü olan ÖTV ve DAG sendikaları, yaptıkları ortak açıklamalarda, enerji pazarının liberalleştirme yönelimden dolayı yaklaşık 45 bin işçinin sokağa atılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu bildirdiler. Her ne kadar sendikalar işçilerin iş güvenliğinin kalmadığını söyleseler de "asıl düşman" olarak Almanya'nın komşu ülkelerindeki enerji işletmelerini görüyor. Nitekim artık bunlar da Almanya'daki piyasaya girip tüketiciye enerji sunabilecekler.
Aynı şekilde Alman şirketlerinin de komşu ülke pazarlarına girebilecekleri ise sendika tarafından iş alanlarının garanti altına alınmasının garantörü olarak görüldüğünden VEBA ve VIAG gibi şirketlerin birleşmelerine destek veriliyor. Avrupa pazarında güçlü Alman şirketlerinin varlığının Almanya'daki iş alanlarını koruyacağı mantığıyla hareket eden sendikalar, aynı zamanda bu sektördeki özelleştirme girişimlerini bazen sessiz kalarak, bazen ise "Bu bizim yararımıza" diye desteklediler. İki şirketin birleşmesi sonucu yaklaşık 8000 işçinin sokağa atılması bekleniyor.
Pazarın liberalleştirilmesiyle birlikte irili ufaklı yaklaşık 900 işletme cazip önerilerle müşteri avına çıktılar. Ancak söz konusu cazip enerji fiyatları ve yanı sıra verilen promosyonların finansmanı ise işçilerin ücretleri düşürülerek veya direkt işçi kıyımı ile gerçekleşiyor. Geçtiğimiz haftalarda merkezi Berlin'de bulunan bir şirket tüm Almanya çapında başlattığı kampanyada enerjiyi kendisinden almak için abone olan her tüketiciye bir mark karşılığında bir televizyon "satmaya" başladı.
İşçilerden protesto
Bir yandan enerji şirketlerinin birleşmesini selamlayan sendikalar, diğer yandan işçilerin tepkileri karşısında işçi kıyımına karşı gösteriler düzenliyorlar. Önceki gün Berlin'de yine DAG ve ÖTV sendikalarının çağrısıyla yaklaşık 30 bin işçi enerji sektöründe başlayan rekabetin sonuçlarına karşı yürüyüş düzenlediler.
Berlin'de bulunan Bevag ve Bayernwerk şirketlerinin önümüzdeki dönem 6000 işçiyi işten çıkartacaklarını açıklaması sonucu sendikaya baskı yapan işçiler, sendikanın böyle bir yürüyüşe çağrı çıkartmasını da sağladılar. Gösteride konuşma yapan sendika temsilcileri serbest piyasa ekonomisinin bir gerekliliği olan rekabete karşı olmadıklarını, ancak bunun "centilmenlik" sınırları içinde yapılmasından yana olduklarını söylediler. İşçilerin yoğun tepkisi çeken bu sözlerin gerçek anlamı işten atılmaların "kaçınılmazlılığının" kabul edilmesi anlamına geliyor. Sendika bürokratlarının "centilmenlik" sınırları ise atılanlara yönelik sosyal planların yapılmasıyla sınırlı kalacağı da işçiler tarafından şimdiden biliniyor.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Enflasyon eylül ayında yükselecek

SONRAKİ HABER

Bosna Hersek'in Srebrenitsa şehrindeki maden ocağında göçük: 2 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa