Enflasyon eylül ayında yükselecek

Gözler pazar günü açıklanacak olan eylül ayı enflasyonuna çevrildi. Ağustos ayında yaşanan depremin enflasyonu nasıl etkilediği henüz net olarak bilinmiyor.

Enflasyon eylül ayında yükselecek
Gözler pazar günü açıklanacak olan eylül ayı enflasyonuna çevrildi. Fiyat artışları yönünden ağustos ayında yaşanan depremin enflasyonu nasıl etkilediği henüz net olarak bilinmiyor. Ancak eylül ayının mevsimlik etkilerin de etkisiyle yüksek çıkması bekleniyor.
Bankacılar, eylül ayında toptan eşya fiyatlarındaki artışın yüzde 5 ile yüzde 5.5, tüketici fiyatlarındaki artışın ise yüzde 6 ile 6.5 aralığında gerçekleşeceği tahmininde bulunuyorlar. Ağustos ayında tüketici fiyatlarında yüzde 4.2, toptan eşyada ise yüzde 3.3 olan fiyat artışlarının eylül ayı için daha yüksek tahmin edilmesinde mevsimlik etkilerin önemli bir payı bulunuyor.
Merkez Bankası araştırmacılarından Soner Başkaya, Pelin Berkmen, Murat Özbilgin ve Erdal Yılmaz tarafından hazırlanan araştırma da bankacıların bu beklentisinin yerinde olduğunu gösteriyor. Araştırmaya göre, toptan eşya fiyatları endeksi genel olarak eylül-aralık döneminde hızlanma eğilimine giriyor. Toptan eşya fiyatları endeksinin en önemli alt kalemi olan özel imalat sanayiinde eylül ayı, ocak ve haziran aylarıyla birlikte fiyat ayarlamalarının yapıldığı ay olarak dikkat çekiyor. Kamu imalat sanayiinde ise temmuz-eylül aylarını kapsayan dönemde fiyat artışları hızlanıyor. Yine toptan eşya fiyatları endeksi içinde yer alan gıda ürünlerinin fiyatlarının en hızlı arttığı üç aydan birinin de eylül olduğuna dikkat çekiliyor.
Araştırmada, eylül, tüketici fiyatları endeksinin de en yüksek arttığı aylardan biri olarak gösteriliyor. Tüketici fiyatlarının en yüksek arttığı diğer ayların ise ocak ve ekim olduğu belirtiliyor. Tüketici fiyatlarında eylül ayından itibaren başlayan yükselme eğiliminin giyim, gıda ve konut harcamalarındaki mevsimlik ayarlamalardan kaynaklandığı ifade ediliyor.
Tüketici fiyatları endeksini oluşturan harcama grupları içinde önemli bir ağırlığı bulunan gıda harcamalarında, toptan eşya fiyatlarındaki tarım fiyatlarına paralel olarak bir artış süreci başlıyor. Eylül, giyim eşyası fiyatlarının da artmaya başladığı bir ay olarak gözüküyor. Ancak giyim fiyatlarında en yüksek artışların genellikle kasım ve nisan aylarında gerçekleştiği belirtiliyor.
Konut harcamalarının da en çok eylülde arttığı kaydediliyor.
www.evrensel.net