30 Eylül 1999 01:00

Çeçenya'da mülteci alarmı

Rusya'nın aralıksız sürdürdüğü Çeçenya bombardımanından kaçan onbinlerce insan, kayda değer bir destekten mahrum olarak açlığa karşı savaş veriyor.

Paylaş
Çeçenya'da mülteci alarmı
Rusya'nın Çeçenya topraklarına yönelik ağır bombardımanı, onbinlerce Çeçenin başkent Grozni ve çevresinden dağlara doğru kaçmasına yol açtı. Çeçen liderlerin, Moskova'dan "insani yardım koridoru" açılması talebi ise reddedildi. Rus bombardımanı, önceki gün ve dün de sürdü.
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), 50 bine yakın Çeçen'in komşu İnguş Cumhuriyeti'ne giriş yaptığını açıkladı. Sınırda 800 kişilik tek bir mülteci kampı olduğu ve Moskova'nın, Çeçenya'nın kuzey, güney ve doğu sınırlarını kapatmaya başladığı kaydedildi.
Açlıktan ölüyorlar
Mülteciler için insani yardım koridoru açılmasını reddeden Rusya'nın Acil Durumlar Bakanı Sergei Shoigu, Çeçen-İnguş sınırını ziyaretinden sonra yaptığı açıklamada, "Bu sorunu kendi başımıza halledebiliriz. Rusya bir felakete izin vermeyecektir" diye konuştu. Devlet Başkanlığı'ndan Igor Sabdurasulov da, Rusya'nın "mülteci sorunuyla ilgilenecek kaynağa sahip olduğunu" söyledi.
Ancak Moskova'daki Çeçen topluluğunun temsilcileri, mültecilerin durumunun çok kötü olduğuna dair haberler aldıklarını belirtiyorlar. Bu liderlerden Dzhabrail Gakayev, "Yardım yok, gıda yok, hiçbir şey yok" diye konuştu. Rus bombardımanının "sistematik" olduğunu söyleyen Gakayev, "Bu savaş teröristler veya suçlulara değil, sıradan halka karşı yürütülüyor. Savunmasız siviller kaçmaya çalışıyor, ama tek çıkış yolları İnguş. Kuzeydeki Stavropol ve doğudaki Dağıstan'a acil bir biçimde koridor açılması gerek. Yaşlılar, kadınlar ve çocuklar ölüyor" dedi.
Rus ordusunun, İnguş Cumhuriyeti'ne sadece kadınlar, yaşlılar ve çocukların geçmesine izin verdiği, genç erkekleri ise sınırda tuttuğu da bildiriliyor.
Bombardıman sürüyor
Rus savaş uçaklarının Çeçenya'yı önceki gece boyunca bombaladığı ve bombardımanın dün sabah devam ettiği bildirildi.
Çeçenya Devlet Başkanlığı, Rus uçaklarının dün sabah başkent Grozni'nin 5 kilometre doğusundaki Konsomolskoye'yi ve yine başkent yakınlarındaki bir petrol deposunu bombaladıklarını belirtti.
Kuzey Kafkasya'daki Rus komutanlığı da, savaş uçaklarının önceki gece Çeçenya'ya yönelik 30 sorti düzenlediklerini ve "şeriatçı unsurlara ait 12 tesisi" vurduklarını bildirdi.
Açıklamada, yaklaşık 40 bin militanın kullanabileceği 2 önemli büyüklükte silah ve cephane deposu ile Çeçen komutan Şamil Basayev'e ait 10 adet mini petrol rafinerisinin imha edildiği belirtildi.
Öte yandan, Rusya Savunma Bakanlığı'na yakın kaynaklar, Rus ordusunun Çeçenistan'da kara harekâtı hazırlıklarının "son aşamasına" girdiğini belirttiler. Aynı kaynaklar, buna karşın Rus ordusunun, harekâtı sınırlı tutmayı düşündüğünü ifade ettiler.
Tampon bölge planı
Bu arada, Çeçenya polisinden Abu Utsiyev, Rus bombardımanı nedeniyle yerle bir olan köyleri ve bu köylerde ölenlerin adlarını açıkladı. Utsiyev, köylerin bombalanması nedeniyle ölenlerin listesini Rus medyasına da verdiklerini, ama bu haberin yayınlanmadığını vurguladı.
Yok edilen köylerin, Şamil Basayev liderliğindeki şeriatçılara şiddetle karşı olduğu da, gelen haberler arasında.
NATO'nun Yugoslavya'da uyguladığı hava bombardımanı taktiğini benimseyen Rusya, karadan ise Çeçenya sınırlarını kuşatıyor. Rus generaller, amaçlarının, şeriatçı milislerin Çeçenya'ya girip çıkmasını önlemek amacıyla tampon bölgeler oluşturmak olduğunu açıkça dile getiriyorlar.
Yeni silah deneyecekler
Öte yandan, Rus ordusunun Çeçenya'ya karşı yürüttüğü hava bombardımanında yeni silahlar deneyeceği bildirildi. Rusya Savunma Bakanlığı silahlanma sorumlusu General Anatoly Sitnov, ordunun en gelişmiş silahları kullandığını belirterek, "Savaşta yeni silahları da deneyeceğiz" dedi. Sitnov, modernize edilmiş Su-25 jetlerinin bombardımanda kullanılmakta olduğunu belirtti.
General Sitnov, Çeçenya'da bir kara operasyonunun yapılması halinde, silahlı kuvvetlerin shark helikopterleri, menzili artırılmış yeni keskin nişancı tüfekleri ve yakın muharebede en iyi korumayı sağlayan tankların deneneceğini söyledi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Basın açıklamasına polis saldırdı

SONRAKİ HABER

Uber'e erişimin engellenmesi davası 3 Temmuz'a ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa