Fotoğraf: AA

Madenciler kurtarma ekibi kurdu

Sivil kurtarmla ekiplerine bir yenisi daha eklendi. Zonguldaklı maden işçileri Zonguldak Arama Kurtarma Ekibi (ZAKE)'ni kurdu. Ekibe, bütün siviller katılabilecek.

Madenciler kurtarma ekibi kurdu
Marmara Bölgesi'nde 17 Ağustos Salı günü yaşanan deprem felaketinde kurtarma ekiplerinin önemi bir kez daha ortaya çıkarken, bu ekiplere bir yenisi daha eklendi; Zonguldak Arama Kurtarma Ekibi (ZAKE).
ZAKE Başkanı Müfit Oer, gazetecilere yaptığı açıklamada, deprem bölgelerine sevk edilen maden işçilerinin, enkaz kaldırma ve kurtarma çalışmalarında üstün başarı gösterdiklerini ve bu amaçla, Zonguldak'ta meydana gelebilecek olası bir felakete karşı örgütlenerek bu ekibi kurduklarını söyledi. Dernek tüzük çalışmalarını tamamladıkları ZAKE'yi resmen kurduklarını anlatan Oer, şöyle konuştu: "Son deprem felaketinde görüldü ki doğal afetlerde arama kurtarma çalışmalarını sürdürecek deneyimli ve birikimli insan gücüne ihtiyaç var. Bu amaçla, ilk etapta sportif faaliyetlerde olmak üzere, dağlarda kazaya uğrayan veya kaybolan kişiler için amatör bir çalışma ile en etkin arama kurtarma çalışması yaparak, bu kişilere en kısa sürede ulaşmayı hedefliyoruz. Çalışmalarımız kapsamında, doğal afetler ve kazalarda, talep edilmesi halinde gönüllü olarak görev alacağız."
Derneğin kurucularının Metin Büyükyılmaz, M. Durgun Çelebi, Metin Kaya, Selman Cebeci, Halim Reşat Papila ve Bülent Ergürel'den oluştuğunu ifade eden Oer, gönüllülerin sadece maden işçilerinden olmayacağını, diğer sivil vatandaşların da katılabileceklerini kaydetti.
www.evrensel.net