29 Eylül 1999 01:00

'Ak pamuğu üretenlerin yazgısı kara'

İzmir Ziraat Odası Başkanı Kurşun, hükümetin açıkladığı 230 bin lira taban fiyatın, maliyetin 355 bin lira olduğu koşullarda çiftçinin idam fermanı olduğunu belirtti.

Paylaş
'Ak pamuğu üretenlerin yazgısı kara'
İzmir Ziraat Odası Başkanı Reşit Kurşun, çiftçinin büyük umutlar ve emeklerle ürettiği pamuğun fiyatının, maliyetin altında kaldığını ve gelecek yıl pamuk ekmemeye karar verdiğini söyledi.
Yaptığı açıklamada, "ak pamuğun ve onu üretenlerin yazgısının kara olduğunu" ifade eden Kurşun, "Tarlasında bembeyaz pamuk yetiştiren çiftçinin kara yazgısı değişmedi" dedi.
Pamuk toplama işçisi bulmanın zor olduğunu, bulunsa bile fiyatların çok yüksek olduğunu belirten Kurşun, şunları kaydetti: "Pamuk fiyatının neredeyse beşte birini toplama ücreti alıp götürüyor. Pamuğun birinci ve ikinci elinin kilosu 30 bin liraya toplanıyor. Üçüncü el ise pazarlığa tabi. Bu fiyata dayıbaşılık ücreti dahil değil. Bu da eklenince, kilo başına toplama ücreti 50 bin lirayı buluyor. 10 centlik primle beraber 230 bin lira olan pamuk fiyatının neredeyse beşte biri toplama ücretine gidiyor."
Maliyet 355 bin lira
Pamuğun üretim maliyetini 355 bin lira olarak hesapladıklarını, 230 bin liralık fiyatın, üreticinin idam fermanı anlamına geldiğini belirten Kurşun, şöyle devam etti: "Önümüzdeki yıl artık pamuk yok. Bu yıl birçok yer boş kalmıştı. Bu yıl pamuk ekmiş olanlar da gelecek yıl ekmeyecekler. Pamuk üretimini bir tek şey kurtarır. 20 centlik prim verilirse, belki bazı çiftçiler üretime devam eder. Yoksa köylü üretmeyecek. Gelecek yıl üretim olmayacak."
İki yıldır zarardayız
Pamuk üreticilerinin 2 yıldır zararda olduklarını, sorunlarını hükümete anlatmaya çalıştıklarını ifade eden Kurşun, Ege Bölgesi'ndeki ziraat odaları başkanlarının, sorunlarını aktarmak ve taleplerini dile getirmek için Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli'den randevu istediklerini belirtti.
Kurşun, görüşme istekleri kabul edildiği takdirde, her ilden 3'er kişinin katılımıyla oluşacak heyetin, ilgililere tarımın sorunlarını anlatacağını, prim konusunun sonuca ulaştırılmasını isteyeceğini sözlerine ekledi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Barak, Netanyahu ile yarışıyor!

SONRAKİ HABER

Çocuğuna cinsel istismardan yargılanan erkek, öldürdüğü eşini suçladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa