Milislerden 'gerilla savaşı' tehdidi

Doğu Timor'da terör estiren Endonezya yanlısı milisler, BM gücüne karşı gerilla savaşına girecekleri tehdidinde bulundu.

Milislerden 'gerilla savaşı' tehdidi
Doğu Timor'da terör estiren Endonezya yanlısı milisler, BM gücüne karşı gerilla savaşına girecekleri tehdidinde bulundu.
Endonezya resmi haber ajansı Antara, milislerin komutanı Eurico Guterres'in açıklamalarına dayanarak verdiği haberde, milislerin örgütlendiği Birleşik Mücadele (PPI) grubunun birkaç gün içinde gerilla savaşını başlatacağını belirtti. Guterres, BM Doğu Timor Gücü (INTERFET)'nün, yeni bir iç savaşın nedeni olduğunu ileri sürerek, "INTERFET'e karşı gerilla savaşına hazırlanıyoruz, Doğu Timor'da yeni bir iç savaş kaçınılmaz" dedi.
Milis karargâhına baskın
Bu arada, Doğu Timor'daki BM gücüne bağlı askerler, Endonezya yanlısı milis çetelerinin karargâhına baskın yaparak 15 kişiyi tutukladı. BM gücü yetkilisi Albay Mark Kelly, önceki gece, BM askerlerinin Blackhawk helikopterleriyle milislerin "şiddet, ölüm ve kundaklama" eylemlerini devam ettirdikleri Com kasabasına operasyon düzenlediklerini ve 15 silahlı milisi tutukladıklarını açıkladı. Kelly, uluslararası gücün Com'da hiçbir silahlı direnişle karşılaşmadan kasabayı milislerden tamamen temizlediğini de söyledi. BM gücüne bağlı askerler, önceki gün de milislerin güçlü olduğu Liquica kasabasına inmiş, bunun üzerine 30 kadar milis kasabayı terk ederek dağlara kaçmıştı.
9 din görevlisi öldürüldü
Öte yandan, güvenilir kilise kaynakları, aralarında iki rahibe ve iki rahip adayının bulunduğu 9 katolik kilisesi çalışanının, Endonezya yanlısı milisler tarafından öldürüldüğünü bildirdi. Roma ve Lizbon'daki kaynaklar, kilise görevlilerinin, milis terörü nedeniyle dağlara kaçan halka yardım etmek için kırsal alana geçtiğini ve milisler tarafından yakalanarak öldürüldüklerini açıkladı. Cesetlerin, bir nehre atıldığı da kaydedildi.
Baucau rahibi Basilio do Nascimento, Portekiz televizyonuna yaptığı açıklamada, din görevlilerinin cumartesi günü öldürüldüğünü belirtti. Nascimento, aldıkları haberin doğrulandığını söyledi.
Öldürülen grupta; Vatikan'ın Baucau kolu Caritas'ın yöneticisi, yerel papaz okulundan iki öğrenci, iki rahibe ve asistanları, Endonezyalı bir gazeteci ve bir de şoförün bulunduğu belirtildi.
Gusmao'nun babası sağ
Bu arada, Doğu Timor'un ulusal lideri Xanana Gusmao'nun babası Manuel Gusmao'nun sağ olduğu ve bir arkadaşının evinde saklandığı açıklandı. Manuel Gusmao, Lizbon'da yayınlanan Publico gazetesine verdiği demeçte, Xanana'ya, "Oğlum, birini gönder ve bizi aldır" diye seslendi. Gusmao'nun babasının milisler tarafından öldürüldüğü sanılıyordu.
www.evrensel.net