27 Eylül 1999 01:00

Yabancı enerji tekelleri

   Türkiye'yi parselliyor

Paylaş
Yabancı enerji tekelleri
    Türkiye'yi parselliyor
Uluslararası tahkim ve özelleştirmenin Anayasa'ya girmesi ile birlikte kısmi yasal ve bürokratik engelleri de aşan enerji tekelleri, gözünü Türkiye'deki enerji pastasına dikti. Başta ABD'li tekeller olmak üzere Avrupalı enerji devleri de önümüzdeki yıl yatırımlarını ağırlıklı olarak Türkiye'ye kaydıracak.
Enerji devleri, uluslararası tahkimin kabul edilmesini fırsat bilip Türkiye'deki enerji özelleştirmeleri ile enerji yatırımlarına ağırlıklarını koymaya hazırlanıyor. Dünyanın önde gelen şirketlerinden Totalfina'nın Avrupa ve Akdeniz Direktörü Phillipe Lamboley, dünyada öncelikli yatırım alanlarının Türkiye olduğunu belirterek, "Türkiye'de enerjiye çok büyük talep, yatırıma şiddetle ihtiyaç var. Bu nedenle Totalfina önümüzdeki yıllarda yatırımlarının ağırlığını Türkiye'ye yönlendirdi" dedi.
Türkiye ilk sırada
Anadolu Ajansı muhabirinin sorularını yanıtlayan Lamboley, Türkiye'de enerji santralleri konusunda çok sayıda yatırım projeleri olduğunu, bunların hayata geçirilmesi için hukuki altyapının tamamlanmasını beklediklerini söyledi. Lamboley, Totalfina'nın, enerji santrallari konusundaki bağımsız projeler dışında başka enerji alanındaki özelleştirmelere de ilgi duyduğunu bildirdi.
Türkiye genelinde yatırım projeleri olduğunu, ancak yatırımların ağırlığını İzmir'in Aliağa ilçesinde yoğunlaştıracaklarını ifade eden Lamboley, Aliağa'da halen yapımı süren likit petrol gazından 700 megawatt gücünde elektrik santrali ve aynı bölgede Danıştay onayını bekleyen bir başka yatırımın ise TEAŞ ile ortak, naftadan üretilecek 180 megawatt gücünde bir başka elektrik santrali olduğunu anlattı.
Yasal düzenleme bekleniyor
Lamboley, "Botaş ve Danıştay'ın son kararlarını bekleyen çok sayıda projemiz var. Karar verilirse biz hemen başlayıp, bunları süratle faaliyete geçireceğiz. Ama karar ve onay verecek kurumlar yeterince hızlı değil" görüşünü savundu. Lamboley şunları söyledi:
"Türkiye'de yatırıma girecek tüm firmaların ucuz ve temiz enerji üretme ilkesiyle hareket etmesi gerekir. Totalfina, bu iddiayla geldi. Şu anda Türkiye'de enerji çok pahalı. Ucuz enerji Türk sanayiinin, birim maliyetlerini düşürecek ve uluslararası piyasalarda rekabet gücünü artıracak. Ayrıca Türkiye'de enerji üretiminin garanti edilmesi, bu alana yatırımların artmasıyla başka sektörlerdeki yabancı sermaye yatırımlarını da buraya çekecektir. Bu gelişmeler ışığında Türkiye, yabancı sermaye yatırımları açısından önemli gelişmeler kaydedebilir."
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Mükerrer olurmuş!

SONRAKİ HABER

Sabah gazetesi, Kılıçdaroğlu'ya 1 TL manevi tazminat ödeyecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa