26 Eylül 1999 01:00

Bolulu fındık işçileri eylem yaptı

Bolu'da Sezginler Gıda Sanayi Ticaret AŞ'ye ait fındık fabrikasında işten atılan arkadaşları için fabrika önünde toplanan işçiler, oturma eylemi yaptı.

Paylaş
Bolulu fındık işçileri eylem yaptı
Bolu'nun Gümüşova ilçesindeki Sezginler Gıda Sanayi Ticaret AŞ'ye ait fındık fabrikasında işten atılan arkadaşları için fabrika önünde toplanan Öz Gıda-İş Sendikası üyesi işçiler, oturma eylemi yaptı. İşçiler, "Arkadaşlarımız işe alınıncaya kadar, biz burada oturacağız" dediler.
Gerekçesiz işten atma
Hak-İş'e bağlı Öz Gıda-İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Arif Baş, yaptığı açıklamada, "Biz buraya fabrika kapatmaya gelmedik, sendikalı oldukları için işten atılan arkadaşlarımızın tekrar işe alınması için geldik" diye konuştu. Fabrikada çalışan 137 işçiden 98'inin sendikalı olduğunu belirten Baş, bunlardan 12'sinin gerekçe gösterilmeden işten atıldıklarını söyledi.
Baş, "Sezginler Gıda'da üyelerimizin işten atılmaları Richter ölçeğiyle kaça denk gelir bilemiyoruz ama, sosyal ölçekte 7.4'ü çoktan aşmıştır. Deprem nedeniyle topumsal dayanışmamızı artırmaya çalışırken, üylerimizin işten çıkarılması nasıl ifade edilir, bilemiyoruz" dedi.
İşçiler, eylem sırasında, fabrika yönetiminin eyleme destek vermemeleri konusunda kendilerini tehdit ettiğini öne sürdüler. Eylem yapan işçilere, çok sayıda vatandaş da destek verdi. Öte yandan, fabrika müdürü Necmi Kıvılcım, gazetecilerin soruları üzerine, işten atılan 12 işçinin iş akitlerinin 16 Ağustos'ta feshedildiğini belirterek, "Onlara kanuni hakları ne ise verildi, tazminatları ödendi, kanun ne diyorsa o yapıldı. İşçiler fabrikanın önünde oturabilirler. Bizim için bir mahsuru yok" diye konuştu.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Uslu: 'Sistem enkaz altında kaldı'

SONRAKİ HABER

Londra'da 1 milyon kişi Brexit'e karşı yürüdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa