26 Eylül 1999 01:00

'Artık kurban olmak istemiyoruz'

Şehriban Coşkunfırat'ın Satanistlerce öldürülmesinden sonra "Artık kurban olmak istemiyoruz" diyen arkadaşları, olayın arkasında başka nedenlerin de olduğunu söylediler.

Paylaş
'Kurban olmak istemiyoruz'
Rojda İldan
Her yıl birkaç öğrencisi, sistemin yarattığı batağa sürüklenen Avcılar Lisesi, son kurbanını da Satanistlere verdi. 19 yaşındaki Şehriban Coşkunfırat'ın Satanistlerce öldürülmesinden sonra "Artık kurban olmak istemiyoruz" diyen Şehriban'ın okul ve mahalle arkadaşları, okullarından bu kadar çok kurban çıkmasının nedeninin bilinçsizlik ve özenti olduğunu söylediler. Sonra da, sistemin kendileri üzerinde uyguladığı yoğun baskı nedeniyle sıkça kullanmak zorunda kaldıkları 'eğer...' ile başlayan bir cümle kuran gençler, "Eğer, Şehriban'ın etek boyuyla değil de ciddi olarak sorunlarıyla ilgilenilseydi, alternatifler güzel bir şekilde aktarılsaydı, böyle olmazdı" diye konuştular.
İdareyle arası iyi değil
"Annem ekmek ve yumurta almak için bakkala yollamıştı. Bakkala gittiğimde bakkal, 'Bizim mahalleden bir kızı öldürmüşler. Malatyalılar, kalabalık bir aile' filan dedi. İlk önce çıkartamadım. Sonra, aldı gazeteyi gösterdi; baktım ki bizim Şebo. Başımdan aşağı kaynar sular döküldü" diye anlatıyor arkadaşının ölüm haberini aldığında yaşadığı duyguları arkadaşı. O, Şehriban Coşkunfırat'ı iyi tanıyor, çünkü okul ve mahalle arkadaşları onlar. Kimi zaman okuldan beraber kaçıp sigara içmişler, kimi zaman da oturup birbirlerini ikna edebilmek için tartışmışlar. "19 yaşındaydı, benimle yaşıttı. 11-H sınıfındaydı. Malatyalıydılar. Uzun yıllar önce gelmişler buraya. Evde beş kardeşiyle birlikte kalıyorlardı. Babası biraz içkiciymiş galiba. Pek ilgilenmezdi onlarla. Şehriban, okuldan sonra Tatilya'da çalışırdı. Zaten yakın arkadaşları da oradandı" diyor adının bilinmesini istemeyen genç.
Etek boyuyla ilgilendiler
Eteğinin boyu, boynundaki kolyesi ve kulağındaki küpesiyle sıradışı bir giyimi olan Şehriban'ın, bu yüzden, okul idaresiyle geçinemediğini belirten arkadaşı, "Her sabah öğrenciler içeri alınırken, Şehriban azarlanırdı. İdarenin etek boyuyla fazla ilgilenip, baskı uygulaması, sıradışı olma isteğini doğurdu Şehriban'da" diyerek, olayın toplumsal nedenlerine dikkat çekti.
Okuldaki eğitimin yetersizliğinden ve ilgisizlikten şikâyetçi olan genç, okul idaresinin farklı yönelimleri olan, uyuşturucu kullanan ve sigara içen öğrencilerin pek azının farkında olduğunu, tüm bu konularda öğrencileri bilinçlendirmek yönünde de hiçbir şey yapılmadığını anlattı.Rehberlik dersinde katkı payı!
Okulda, rehberlik ve psikolojik danışmanlık servisi bulunmadığını, rehberlik dersinin de haftada bir saat olduğunu belirten Şehriban'ın yakın arkadaşı, şunları anlattı: "Rehberlik dersinde, öğrencilerini psikolojik sorunları değil, katkı paylarının neden yatırılıp yatırılmadığı konuşuluyor. Bu tutum, öğrencilere ne kadar değer verildiğini de ortaya koyuyor. Üstelik, rehberlik öğretmenimiz, Bulgar göçmeni. Kendisiyle, dil problemi nedeniyle zar zor iletişim kurabiliyoruz. Bazen, sorunlarımızı sıralayıp, neler yapılması gerektiğini sıralıyoruz. Ancak, hiçbirşey değişmiyor. Çünkü , ciddiye alınmıyoruz."
'Sorumlu kimler...'
Avcılar Lisesi öğrencisi, Şehriban'ın ölüme gönderilmesinin arkasında, Satanistlerden başka nedenler de aranması gerektiğini söylüyor. "Tamam Satanistler kötü, öldürüyor, taciz ediyorlar. Cinayet işlediler. Ama bu gençler neden böyle bir yola yöneliyor? Bunun sebebi ne? Satanistlerden başka suçlu yok mu?" diye soran genç, ülkede bilinçli olarak yaratılan apolitik ortamın tüyler ürperten bu cinayetin birinci derecede sorumlusu olduğunu düşünüyor.
'Şehriban gibi yüzlercesi var'
"Avcılar'daki okullarda Şehriban gibi yüzlercesi var" diyor yıllarca evle okul arasındaki yolu Şehriban'la birlikte gidip gelen arkadaşı. "Özel olarak ilgilenilmesi gereken kişiler, alternatif yaşam ve ortamlar sunulması gereken kişiler bunlar" diye ekliyor.
Onlar, medya gündeminde Satanist, uyuşturucu ya da çete kurbanı olarak yer alıp, sonra da unutulmak istenmiyorlar. "Kartal'da bir arkadaşımız sınıfa girerek sevgilisini ve öğretmenini öldürdüğünde herkes gençlerin bilinçsizliğinden eğitimin kötülüğünden bahsetmişti. Müdürler çıkıp eğitim verilecek demişti. Ama Şehriban'dan sonra kimse çıkıp da 'Bunca zaman içinde bunları niye yapmadınız?' diye sormadı" diyor, öfkeyle.
Şehriban'ın sadece Satanist kurbanı olarak değerlendirilmesini istemediklerini söyleyen arkadaşı asıl cinayet nedeninin bilinçsizlik ve özenti olduğunu belirtiyor ve ekliyor "Gençler eğitilmeli. Onlara alternatif ortamlar sunulmalı. Okullar bu tür konularda eğitim vermeli. Gençler kurban olarak yetiştirilmemeli."
ÖNCEKİ HABER

Akın Birdal serbest, düşünce hapiste

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun'dan tehlikeli açıklar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa