01 Mart 2011 16:41

‘Tiyatro, Birleşmiş Milletlerden daha faydalı’

“Barış ve uzlaşma için tiyatronun güçlü bir araç olabileceğini düşündünüz mü hiç? Uluslar dünyada şiddetli çatışmaların yaşandığı bölgelerde barışı koruma adına muazzam miktarda paralar harcarken taraflar arasında çatışmayı azaltmak ve durdurmak için bir alternatif olarak tiy

‘Tiyatro, Birleşmiş Milletlerden daha faydalı’

Paylaş

Yukarıdaki sözler 2011 Dünya Tiyatro Günü Bildirisini kaleme alan Uganda’lı Tiyatro Araştırmacısı ve Oyun Yazarı Jessica A. Kaahwa’ya ait. Tiyatronun barışa katkı sunmak konusunda büyük bir rol oynayabileceğine olan inancını dile getiren Kaahwa’nın bildirisini dilimize Oyuncu Bilgesu Ataman kazandırdı.

Birleşmiş Milletlerin dünyanın dört bir yanında barışı koruma misyonu adı altında silah kullanımı yoluyla muazzam paralar harcadığına işaret eden Ugandalı tiyatrocu, tiyatronun daha içten, insani, az masraflı ve çok daha güçlü bir alternatif olduğunu belirtiyor.  

 ‘TİYATRO BARIŞ İÇİN EVRENSEL BİR DİLDİR’

Tiyatronun, bireyin var olan imajını değiştirdiğini; bireye ve dolayısıyla topluma seçenekler dünyasının kapılarını araladığını söyleyen Kaahwa; “Tiyatro birleştiricidir. Geçmişte yapılmış hataların üstesinden gelebilecek deneyimleri sahneye koyar. Tiyatro hep birlikte savunduğumuz ve saygısızlık edildiğinde uğrunda savaşmaya hazır olduğumuz fikirleri savunmanın ve geliştirmenin başarısı kanıtlanmış bir yoludur” diyor.  

“Barış içinde bir gelecek düşü için barışçıl yöntemlerle yola düşmeliyiz. Anlamaya, saygı duymaya ve barışla buluşma çabasındaki her insanın katkısını algılamaya çalışmalıyız. Tiyatro barış ve uzlaşma mesajlarımızı daha öteye taşıyabilecek evrensel bir dildir” diyen Ugandalı tiyatrocu, tiyatronun bu misyonunu yerine getirebilmesi için diğer sanat dalları ile barış temelinde buluşması gerektiğine işaret ediyor. Kaahwa, tiyatronun barış için dev adımlar atabilmesi için gündelik yaşamla da bağ kurması gerektiği görüşünde.

‘SİLAH TUTANLAR BARIŞI SAVUNAMAZ’

Tiyatronun, savaşın mahvettiği bölgelerdeki yoksulluk ya da hastalıklardan mustarip halklar arasında varlığını zaten sürdürdüğünü, farkındalık yaratmak için halkı harekete geçirebildiğini ve savaş sonrası travma mağdurlarına yardımcı olabildiği yerlerde sayıları giderek artan başarı öyküleri olduğunu aktarıyor bu yıl ki tiyatro bildirisinin yazarı.
“Tiyatronun gücünü bildiğimiz halde zamanı geldiğinde sessiz kalmak, silah tutanların ve bomba atanların dünya barışının koruyucusu olmaya soyunmalarına göz yummak gülünçtür” diyen Kaahwa, Dünya Tiyatro Günü’nde bütün insanlığı “Umudu çoğaltmaya ve tiyatroyu iletişim, toplumsal değişim ve atılımlar için evrensel bir araç olarak öne çıkarmaya” çağırdı. (KÜLTÜR SERVİSİ)


AKTİVİST BİR TİYATRO İNSANI; JESSİCA A. KAAHWA

Oyun Yazarı, Oyuncu, Yönetmen ve Akademisyen. Dr. Jessica A. Kaahwa, Uganda’da Makerere Üniversitesinde Kitle İletişimi / Müzik, Dans ve Drama bölümlerinde öğretim üyesi. Drama alanında yüksek lisansı, yayıncılık alanında doktorası var.   

Radyo-televizyon, kitle iletişimi ve halk tiyatrosu alanlarında oldukça deneyli bir akademisyen. İletişim ve yayıncılık gibi alanlarda danışmanlık yapıyor. İnsan hakları konusunda da kapsamlı araştırmaları var.

Uganda’nın kuzeybatısındaki Masindi Bölgesi’nde yürütülen HIV/AIDS’e karşı bilinçlendirme kampanyalarında ve Uganda İnsan Hakları Komisyonunda bir katılımcı iletişim birimi oluşturmak için danışmanlık yaptı. Tiyatro, televizyon ve radyo için on beşin üstünde oyun yazdı.  

‘Uganda’da Tiyatro ve İnsan Hakları’ ve ‘Hoima’nın Kalkınmasında Gençlik Tiyatrosunun Katkıları’ yayımlanmış araştırmalarından bazıları.

ÖNCEKİ HABER

Genel hizmet işçileri kurultaya hazırlanıyor

SONRAKİ HABER

Mahkemeden kadına şiddet davasında "haksız tahrik" ve "iyi hal" kararı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa