25 Eylül 1999 01:00

'Yeniden ve daha özenli yapılanma şart'

Yapı-Endüstri Merkezi Genel Müdür Yardımcısı Kumral, kentlerin rantçılar tarafından paylaşıldığın, rantın yüksek kâr demek olduğunu ve insan yaşamıyla çatıştığını söyledi.

Paylaş
'Yeniden ve daha özenli yapılanma şart'
Yapı-Endüstri Merkezi tarafından düzenlenen Yapı '99 Ankara Fuarı, Altınpark-Expo Center'da açıldı. Yaklaşık 180 firmanın katıldığı fuarda, yapı, ev, büro, tesisat ve elektronik konularında ürünler sergileniyor.
Marmara Bölgesi'nde yaşanan deprem felaketinin ardından Türkiye'nin yeniden ve daha özenli yapılanmaya ihtiyaç duyduğu bu dönemde "Güvenli yapılar için yeni çözümler, yeni ürünler" sloganıyla düzenlenen fuarda, Türkiye'de yaşanan önemli depremlerle ilgili fotoğraf ve gazete kupürlerinden oluşan Deprem Sergisi de ziyaretçilere sunuluyor.
Yapı-Endüstri Merkezi Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kumral, bu yıl 12'ncisi düzenlenen fuarın, meydana gelen deprem felaketi nedeniyle daha da önem kazandığını ifade ederek, fuara katılacak firmaların, deprem sonuçlarını da dikkate alıp, depreme dayanıklı güvenli yapılar üretilmesi konusunda projelendirme ve uygulamada ortaya çıkan sorunlar ile alınması gereken tedbirlere ilişkin programlar oluşturduğunu bildirdi. Fuarın güvenilir yapılar için bir güvence olduğunu dile getiren Kumral, planlı bir yapılaşmanın gerekli olduğunu söyledi.
Bu tür felaketlerle karşılaşılmaması için köklü değişimlere ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Kumral, yaşam mekânı olan kentlerin rantçılar tarafından paylaşılmasını da eleştirerek, rantın yüksek kâr demek olduğunu ve insan yaşamıyla çatıştığını söyledi. Konulara bilimsel yaklaşılmadığını vurgulayan Kumral, bunun sonucu olarak da büyük felaketlerin altında kalmaya devam edileceğine dikkat çekti.
Bilgiden çalınıyor
Yapı-Endüstri Merkezi'nin yayın organı olan Yapı Dergisi'nin son sayısında ise Marmara Bölgesi'nde yaşanan deprem felaketine geniş yer ayrıldı. Yapı-Endüstri Merkezi Genel Müdürü Doğan Hasol, dergide yazdığı yazıda, Türkiye'de malzemeden çok, bilgiden, şehircilikten, mimarlıktan ve mühendislikten çalıntı yapıldığını vurgulayarak, inşaatların malzemeden çok bilgi ile yapıldığını belirtti.
Deprem felaketinin sorumlularının, toprağın en büyük rant öğesi haline dönüşmesine, arsa spekülasyonuna kayıtsız kalan, çarpık ve kaçak yapılaşmaya göz yuman ve çıkar karşılığı yağmayı destekleyen politikacılar ve yerel yöneticiler olduğunu belirten Hasol, imar ve gecekondu affı çıkaran bütün hükümetlerin suçlu olduğunu ifade etti.
Yazısında, meslek odalarının söylediklerinin kamu yöneticileri tarafından dikkate alınmadığına değinen Hasol, rüşvet ve mafya yöntemlerine dayalı ihale kargaşasının sürüp gitmesi halinde yeni felaketler meydana gelebileceğini bildirdi.
ÖNCEKİ HABER

Sakarya'da rekor itiraz

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun'dan tehlikeli açıklar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa