Fotoğraf: Evrensel

Güvenlik Konseyi anlaşamadı

Irak'a yönelik ambargonun tamamen kaldırılmasını isteyen Fransa, Çin ve Rusya ile sadece petrol ambargosunun kalkmasını isteyen ABD ve İngiltere uzlaşamadılar.

Güvenlik Konseyi anlaşamadı
Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin veto hakkına sahip beş daimi üyesi, Irak'a uygulanan uluslararası ambargonun geleceği konusunda uzlaşmaya varamadı. Önceki gün Çin, Fransa, Rusya, İngiltere ve ABD tarafından yapılan yazılı açıklamada, "bir çözüm bulunması için çalışmalara devam edileceği" belirtildi.
Aylardır konuşuyorlar
Beş ülkenin dışişleri bakanlarının katıldığı toplantının ardından yapılan açıklamada, "mevcut farklılıkların mümkün olduğunca hızlı çözümlenmesi için temasların süreceği" dile getirildi.
Bu "iyimser" sözlere rağmen, çıkarları çatışan beş ülkenin ortak ve kalıcı bir Irak politikası belirlemesi mümkün görünmüyor. Bu ülkelerin BM büyükelçileri, aylardır, Irak'taki silah denetimlerinin yeniden başlatılması için neler yapılması gerektiğini görüşüyor, ancak uzlaşmaya varamıyorlardı.
UNSCOM silah denetçileri, geçtiğimiz yıl aralık ayında Irak'tan çekildi ve hemen ardından, ABD ve İngiliz uçakları Irak'ı yoğun bir biçimde bombaladı. Bombalanan hedeflerin, BM denetçileri arasında bulunan CIA ajanları tarafından saptandığının ortaya çıkarılması, BM'yi oldukça güç durumda bıraktı. Irak hükümeti, bu durum karşısında, UNSCOM'u bir daha ülkeye sokmayacağını ilan etti.
GK üyeleri ne istiyor?
Irak ile ilişkilerini geliştirmek ve Ortadoğu'da daha fazla söz sahibi olmak isteyen Çin, Fransa ve Rusya, Irak'ın, yeni bir denetçi örgütü kabul etmesi durumunda, her yıl onbinlerce Iraklının ölümüne neden olan uluslararası ambargonun tamamen kaldırılmasını istiyor. ABD ve İngiltere ise, Irak'a uygulanan kapsamlı yaptırımlardan sadece petrol ambargosunun kaldırılmasından yana.
Irak hükümeti, daha önce, 9 yıldır süren ambargonun tamamen kaldırılmasını öngörmeyen hiçbir planı kabul etmeyeceğini açıklamıştı. Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Said El-Sahaf, çarşamba günü bu tutumu yineledi. Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz ise, yaptırımların "ciddi ölçüde yumuşatılmasını" da kabul edeceklerini belirtti.
www.evrensel.net