25 Eylül 1999 01:00

Grozni yeniden bombalandı

Kafkasya, geniş çaplı bir bölgesel savaşın eşiğinde. Rusya, Dağıstan'daki ayrılıkçı güçlere destek vermekle suçladığı Çeçenya başkentini yeniden bombaladı.

Paylaş
Grozni yeniden bombalandı
Rusya'nın sorunlu bölgesi Kuzey Kafkasya, Dağıstan sorunu nedeniyle yeni bir Çeçen savaşının eşiğine geldi. Rus savaş uçakları, Çeçenya'nın başkenti Grozni ve çevresini dün sabah yeniden bombaladılar.
Başkentteki AFP muhabiri, Sukhoi-25 tipi 4 adet Rus uçağının, Çeçen televizyonuna ait bir tesis yakınlarındaki yerleşim yerine ve başkentin güneydoğusundaki Guikalo köyüne çok sayıda füze ve bomba attığını belirtti. Aynı bölgede bulunan ve polis karargâhına dönüştürülen eski Hamkala askeri üssünün de roketlerin hedefi olduğu kaydedildi.
9 kişi öldü
Çeçenya Devlet Başkanlığı, bombardımanda 9 kişinin öldüğünü bildirdi. Rus Sukhoi-25 tipi uçakların Grozni'ye yönelik bombardımanında 1 kişinin öldüğü, 4 kişinin ağır yaralandığı ve çok sayıda evin yıkıldığı belirtilirken, başkentin 50 km batısındaki Samaçki köyüne yönelik hava saldırısında da 8 kişinin öldüğü kaydedildi.
Bu arada, Çeçenya Devlet Başkanı Aslan Maşadov, Moskova'yı, Rus bombardımanının sürmesi halinde "gerekli önlemleri" alacakları konusunda uyardı.
Çeçen hükümetinin yaptığı olağanüstü oturum sonrasında konuşan Maşadov, yeni bombardıman olması durumunda alınacak askeri önlemlerin komutanlara iletildiğini belirterek, her şeye rağmen soruna "diplomatik çözüm" bulunması ümidini taşıdığını ifade etti.
Rusya'nın, 1996 Ağustos ayında sona eren Rus-Çeçen savaşından bu yana önceki gün ilk kez bombaladığı Grozni'de 5 kişinin öldüğü bildirilmişti. Dünkü bombardımanla birlikte, toplam ölü sayısı 14'e yükseldi.
'Hedefleri doğal kaynaklar'
Öte yandan, Rusya Başbakanı Vladimir Putin, "uluslararası terörizm, doğal kaynak zengini bölgelerimizi ele geçirmek amacı ile Rusya'ya karşı savaş ilan etmiş durumda" diyerek, Kafkasya'daki kargaşa nedeniyle, bölgede gözü olan ABD'yi sorumlu tuttuğunu ima etti.
Putin, Astana'da düzenlediği basın toplantısında, "teröristlerin yurtdışında eğitim gördüklerini, mali yardım aldıklarını ve Rusya'ya dışarıdan gönderildiklerini" belirtti.
Rusya İçişleri Bakanı Vladimir Ruşaylo da, dün Moskova'da düzenlenen, organize suçla mücadele konulu bir konferansta yaptığı konuşmada, uluslararası suç şebekelerinin Rusya'ya karşı geniş bir yıkıcı faaliyet başlattığını söyledi.
Ruşaylo, Kuzey Kafkasya'nın petrol zenginliklerinin, suç şebekelerinin ardındaki uluslararası akıl hocalarına oldukça çekici geldiğini belirterek, "Bu zenginlikleri, terörizm faaliyetlerini genişletmek başta olmak üzere, güçlerine güç katmak amacı ile kullanmayı hedefliyorlar" dedi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Davalar açılıyor ama delil yok

SONRAKİ HABER

Trump yine tehdit etti: Venezuela'ya en sert yaptırımları uygulamadık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa