15 Ağustos 2011 02:58

Kuveytli yazar: ‘Batı gösterileri istismar ediyor’

KUVEYTLİ avukat ve yazar Mustafa El Sarraf, ABD, İsrail ve Batılı ülkelerin, bölgedeki nüfuzu ve çıkarlarına boyun eğmeyi reddederek direnen tek Arap ülkesi olması nedeniyle Suriye’ye baskı uyguladıklarını belirtti. El-Sarraf Kuveyt’in El Kabas gazetesinde yayınlanan “ABD’nin Suriye’ye Yönelik Tutumu” başlığı a

Kuveytli yazar: ‘Batı gösterileri istismar ediyor’

Paylaş

KUVEYTLİ avukat ve yazar Mustafa El Sarraf, ABD, İsrail ve Batılı ülkelerin, bölgedeki nüfuzu ve çıkarlarına boyun eğmeyi reddederek direnen tek Arap ülkesi olması nedeniyle Suriye’ye baskı uyguladıklarını belirtti. El-Sarraf Kuveyt’in El Kabas gazetesinde yayınlanan “ABD’nin Suriye’ye Yönelik Tutumu” başlığı altındaki makalesinde, ABD ve eski sömürgeci ülkelerin uluslararası örgütlerde nüfuzlarını kullanmaya çalıştıklarını belirtti. Kuveytli yazar ayrıca, ABD ve Batılı ülkelerin, ABD ve müttefiki Avrupa ülkelerinin yaşadığı zor ekonomik koşularda çıkarlarını koruması ve İsrail’in güvenliğini sağlaması amacıyla planlarına uyan ve hegemonyaları altına giren bazı ülkelere de ağırlığını koyduğunun altını çizdi. Bu ülkelerin tüm petrol ülkelerinde üs kurduğunu ve İsrail’i silaha boğduğunu kaydeden yazar El-Sarraf, Batılı ülkelerin gösterileri istismar ettiğine, kaos ortamı yaratıp Suriye’yi İsrail’le mücadelesinden alıkoymak amacıyla göstericilerin arasına silahlı gruplar soktuğuna dikkat çekti.

MISIR: ‘SURİYE’NİN KRİZİ ASKERİ YOLLA ÇÖZÜLEMEZ!’

Mısır Dışişleri Bakanı Almanya’ya yaptığı ziyareti sırasında yaptığı bir açıklamada Suriye’ye karşı her tür askeri çözüme karşı olduğunu vurguladı. El Neşre gazetesinin haberine göre Almanya’ya ziyarette bulunan Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kamil Amru Alman meslektaşı Guido Westerwelle’yle buluşmasında Suriye’de cereyan etmekte olan durum başta olmak üzere bölgesel gelişmeleri görüştü. Kamil Amru “Görüldüğü üzere Suriye krizinin her şeyden önce, Suriyeli bütün tarafların birbirleriyle görüşmelerine ihtiyacı var” diye vurguladı.

Mısır Dışişleri Bakanı daha sonra Suriye’de kan dökme girişimlerinin bir an önce durdurulması gerektiğine değinerek “Tarih akışının gideceği yolu kimse değiştiremez” dedi.

REUTERS: “SURİYE SAVAŞ GEMİLERİYLE KENDİ KENTLERİNİ VURDU”

İngiliz Reuters Haber Ajansı Suriye’nin Akdeniz Limanı Lazkiye’de iki savaş gemisinden ateş açıldığını ileri sürdü. Amman’dan haber aldığını ileri süren İngiliz haber ajansı Reuters’e göre, 340 bin nüfuslu Lazkiye’nin Raml El Filistini ve Eşşebab semtleri iki savaş gemisince vuruldu. Görgü tanıkları ve Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, dünden beri Lazkiye’ye yapılan saldırıda 5 kişinin öldüğünü bildirdi.

SURİYE’DE SADECE 41706 KİŞİ KİMLİK İSTEMİŞ

Suriye İçişleri Bakanlığı, Haseke yabancılar siciline kayıtlı olanların geçtiğimiz Nisan ayında onaylanan 49 sayılı kararname uyarınca Suriye uyruğu almak amacıyla birden fazla başvuruda bulunmama çağrısı yaparak bunun karışıklığa ve işlemlerin gecikmesine yol açtığına değindi. İçişleri Bakanı Medeni İşlerden Sorumlu Yardımcısı Hasan Celali SANA’ya yaptığı açıklamada, Suriye uyruğa almak için başvuruda bulunanların sayısının artarak 41706’ya ulaştığını söyledi.

‘SİMSARLARA DİKKAT’

Haseke’deki Medeni Kayıt Sekreterliklerinin bir kısmının başvuruların tümünü inceleyerek işlemlerini tamamladığını bildiren İçişleri Bakanı Yardımcısı, bununla birlikte Malikiye, Kamışlı ve el-Dirbasiye gibi bazı bölgelerde nüfus yoğunluğu nedeniyle gecikme yaşandığına, bu nedenle sekreterlik çalışanlarının aynı zamanda gece mesaisi yaptıklarına dikkat çekti. Celali, Suriye uyruğu almak için başvuruda bulunacaklardan yasadışı karışıklıkların olmaması amacıyla torpile ve simsarlara başvurmamalarını isteyerek medeni kayıt sekreterliklerinin her türlü hizmet ve kolaylığı sağladığına işaret etti.

OLAYLARIN MALİYETİ İÇİN KOMİSYON

Suriye’de ise Hama ilinde tahrip edilen devlet kurum ve daireleri görevine yeniden başlaması amacıyla restore edilerek onarılmaya başlandı. Çevre İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanlığı, Suriye’de çevre kirliliğinden kaynaklı sorunların maliyetlerini ve canlılara etkilerini incelemek üzere bir komisyon kurma kararı aldı. Çevre İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Kevkeb Daye; çevre sorunları ile ilgili maliyetlerin gerçek ve doğru istatistiklerle belirlenmesinin, karar organlarının bu alanda doğru kararlar alarak cüzi olsa dahi eksikleri tamamlaması veya sorunları gidermesinin yanı sıra çevre kirliliğinin azaltılması ve çevrenin korunmasına ciddi katkılar sağlayabileceğini ifade etti.

YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ

Lazkiye iline bağlı Ceble İtfaiye ekipleri Sivil Savunma ve Lazkiye İl Tarım Müdürlüğünün iş makinelerinin işbirliğiyle Ceble bölgesinde düşen Büşraği ormanlarında erken saatlerde alevlenen yangın tamamen söndürüldü. Lazkiye İl Tarım Müdürü Ahmet Hekim, aynı zaman içinde iki farklı yerde alevlenmesine rağmen orman yangınının tamamen söndürüldüğünü ve kontrol altına alındığını söyledi. Hekim, orman yangınını söndürme çalışmalarında bölge halkının büyük katkıları olduğuna vurgu yaptı. Yangın bölgesinde çam ağaçlarının yoğun olduğuna işaret eden Hekim; ilk verilere göre zarar gören ormanlık alanının 10-15 dönüm civarında olduğunu söyledi. Bu arada bölgede çıkan orman yangınlarının başlıca nedenleri arasında hava sıcaklığının artması ve ormandaki bitki atıklarında nem oranının %5’n altına düşmesinden kaynaklanıyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

USAID’den ‘tuhaf’ karar

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa