24 Eylül 1999 01:00

Taban fiyat tek başına anlamsız

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gürol Ergin, destekleme alımları yapılmadan uygulanan taban fiyatın tek başına işe yaramayacağını dile getirdi.

Paylaş
Taban fiyat tek başına anlamsız
Özlem Albayrak
Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gürol Ergin, Türkiye'deki taban fiyat uygulamasının çiftçinin kurtuluşu olmadığına dikkat çekerek, taban fiyatın, çiftçi bu fiyat altında satış yaptığında aradaki fark kendisine ödendiği zaman anlamlı olacağını söyledi. Gürol Ergin, yüksek taban fiyatın büyük çiftçiyi koruyacağını belirterek, destekleme alımları yapılmadan uygulanan taban fiyatın tek başına işe yaramayacağını dile getirdi.
'Anlam ifade etmiyor'
Türkiye'de taban fiyatına konu olacak ölçekte ürün üretiminin büyük üreticilerde ve verimli arazilerde yapıldığını belirten Ergin, Doğu ve Orta Anadolu Bölgesi için taban fiyatın çok fazla anlam ifade etmediğini kaydetti. Ergin, Doğu Anadolu'da bir çiftçinin yaklaşık 100 dönüm toprağı olsa dahi toplam 8 ton üretim yapacağını ve bunun da ancak çiftçinin geçimine yeteceğine dikkat çekerek, bu bölgelerde satışa yönelik üretim yapılmadığını belirtti. Ergin, yüksek taban fiyat verildiğinde Trakya'daki, Çukurova'daki çiftçinin memnun edileceğini ifade ederek, "Yüksek taban fiyat büyük çiftçiyi korur. Taban fiyatla ancak çiftçinin bir kısmını korursunuz, tamamını değil" dedi. "Özellikle bu yıl çiftçi taban fiyatın çok altında satış yapmak zorunda kaldı. Çünkü uzun bir süre ofisler alım yapmadı. Yapsa da karşılığını hemen ödemiyor. Oysa çiftçiye anında para gerekiyor. Çiftçi ölmemek için tüccara taban fiyatın çok altında satış yapmak zorunda kaldı. Bu taban fiyatların yüksek olduğunu göstermez" diye taban fiyatların yüksek olduğunu iddia edenlere cevap veren Ergin, belirlenen taban fiyatların dünya fiyatlarının üzerinde olmasına rağmen Türkiye'deki maliyetlere göre yüksek olmadığına dikkat çekti.
Tarım desteklenmiyor
Ergin, Türkiye'de dünya fiyatları ile karşılaştırma yapma hatasına düşüldüğünü kaydederek, "Türkiye'de maliyetler bambaşka iken dünya fiyatları ile aynı olması beklenemez. Dünyanın her yerinde maliyetler tespit edilip üzerine de üretici kârı konularak fiyatlar tespit ediliyor. Bu arada Türkiye tarımı desteklemede OECD ülkelerinin gerisinde. Sadece destek toplamının gayri safi milli hasılaya oranında yüksek gibi görünür. Bunun nedeni de GSMH'nin düşük olmasından kaynaklanır. Çiftçi başına yapılan destek oranlarına bakılmalı, bunlar kesinlikle dünya genelinden düşüktür. Hem çiftçinizi desteklemeyeceksiniz hem de çiftçisini sizden üstün şekilde destekleyen ülkelerin fiyatları ile karşılaştırma yapacaksınız. Maliyeti dahi karşılamayan bir fiyat istemiş olursunuz" diye sürdürdü konuşmasını.
Ofislerin bu yıl alımları ayarlamadığını söyleyen Ergin, bunun yönetim değişiklikleri ile hükümetlerin konuyla ilgilenmemesinden kaynaklandığını ileri sürdü. Ergin, özellikle tütünde, ofisin almamasının nedeninin de bundan kaynaklanabileceğini ifade ederek, tütün tüccarlarının büyük çoğunluğunun yabancılardan ve yerli işbirlikçilerinden oluştuğuna işaret etti. Yerli alıcının fazla kalmadığını belirten Ergin, "Tütün her türlü oyuna, her türlü siyasi istismara açık hale gettirildi. Tekel'in özelleştirilmesine karar veren bir ülke yabancı tekellerin çıkarlarını gözetir tabii ki. Tüccarın lehine iş yapar çiftçinin değil" diye konuştu.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Çin'den Annan'a tepki

SONRAKİ HABER

Londra'da 1 milyon kişi Brexit'e karşı yürüdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa