23 Eylül 1999 01:00

Pamuk, taban fiyatın çok altında

   satılıyor

Paylaş
Pamuk, taban fiyatın çok altında satılıyor
Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Cumali Doğru, pamukta kilogram başına verilecek primin halen tespit edilememesinin kendilerini sıkıntıya sürüklediğini belirterek, "Hükümet pamuk üreticisini unuttu" dedi. Doğru, üreticinin taban fiyatın çok altında ürünlerini satmak zorunda kaldığını vurguladı.
Doğru, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl pamukta dünya fiyatlarının çok düşük seviyede kaldığını, buna karşılık enflasyon nedeniyle Türkiye'de maliyetin yüksek olduğunu belirterek, pamuk üreticisine söz verilen kilogram başına destek prim miktarının bir an önce açıklanması gerektiğini söyledi.
Prim verilmeli
Çukurova pamuğunda taban fiyatının 205 bin lira olarak tespit edildiğini hatırlatan Doğru, tüm ümitlerini açıklanacak destekleme primine bağladıklarını belirterek, şöyle konuştu:
"Bizim beklentimiz kilogram başına 12-15 cent arasında destekleme primi verilmesidir. Çünkü, verilen fiyat maliyeti dahi karşılamamaktadır. Sanayici haklı olarak dünya fiyatlarından pamuk kullanmak isteyecektir. Ancak, üretici de maliyetin üzerine artı bir haklı kâr beklentisi içinde olacaktır. Bunun da tek yolu prim sisteminin derhal uygulanmasıdır."
Doğru, ağustos ayı sonunda başlayan pamuk hasadının tamamlanmasına kısa bir süre kaldığını hatırlatarak, "Hükümet unuttuğu pamuk üreticisini derhal hatırlamalı ve uygulanacak prim miktarını açıklamalıdır" diye konuştu.
İthalat fonu kısıtlanmalı
Cumali Doğru, üreticinin bir başka sıkıntısının da pamuk ithalatı olduğunu belirterek, "İthalat en azından aralık ayı sonuna kadar fonlarla kısıtlanmalıdır. Çünkü üretici içeride malını satacak müşteri bulamazken, ithalat kapılarının sonuna kadar açık tutulması sıkıntıları artırır. Ancak ülkemize pamuk girişi halen devam etmektedir" dedi.
Üreticilerin, talep az olduğu için, tüccara pamuğun kilosunu 160 ile 170 bin liraya satmak zorunda kaldığını ifade eden Doğru, şöyle devam etti:
"Pamukta arz 3 ay, talep ise 12 aydır. Aradaki 9 aylık stok maliyetini kimse yüklenmek istemiyor ve kavga da buradan çıkıyor. Bu yüzden serbest piyasayı çalıştırmak için aralık ayı sonuna kadar ithalat kısıtlanmalıdır. Son 15 yılın en az 12 yılında pamuk ihracatı fonlarla engellendi.
Çünkü o dönemlerde dünya piyasaları yüksekti. Türk çiftçisi de ihracat yapmak istedi, ama karşısına fon engeli çıktı. Bugün ise ithalat engellenemez diyenlere bu 12 yılı hatırlatmak istiyorum."
Doğru, serbest piyasa ekonomisinin kuralsızlık ve başı bozukluk olmadığını ifade ederek, "Birçok ülke fonlarla, teşviklerle kendi üreticisini korurken, ülkemizde neden bu yönde uygulamalara gidilmesin?" diye konuştu.
ÖNCEKİ HABER

Dünyada 800 milyon insan aç

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu, Maltepe mitingine çağrı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa