22 Eylül 1999 01:00

Şamil Basayev: 'Daha çok bomba

   patlayacak'

Paylaş
Şamil Basayev: 'Daha çok bomba
   patlayacak'
Petra Prochazkova - Daily Telegraph
Grozni'deki karargâhının avlusunda duran Şamil Basayev, 300'e yakın Rusu öldüren bombalı saldırılarla ilgili sorulara omuz silkerek yanıt veriyor. Moskova, son terör dalgasından şeriatçı Çeçenlerin komutanı Basayev'i suçluyor. Bunu geçtiğimiz hafta kendisine sorduğumda, kelimelerini dikkatlice seçerek yanıt verdi. "Bu bombalar Dağıstanlıdır, Çeçen değil. Rusya, Dağıstan'ı terörize ediyor. Daha çok bomba patlayacak."
Basayev, Dağıstanlıların, Rusların kadın ve çocukları öldüren akınlarına karşılık verdiğini söylüyor ve soruyor: "Moskova'da 20 çocuğu yaralayan bir patlama, neden Rus uçaklarının burada 20 kişiyi öldüren saldırısından daha önemli?"
Buluşmamızdan önce, Basayev bir yılı aşkın bir süredir yabancı bir gazateciyle görüşmemişti. Bir süre şansını politikada denemiş ancak Çeçenya seçimlerindeki başarısızlığının ardından yeniden gerilla savaşına dönmüştü.
Bombalı saldırıların başka birilerinin savaşının bir parçası olduğununu düşündürme çabaları, bilinçliydi.
Mücahit Cephesi örgütlüyor
Basayev, son bir yıldır Rusları Kafkaslar'dan çıkarmak amacıyla İslamcı bir cephe örgütlüyor. Biz konuşmamızı sürdürürken, çeşitli milletlerden gelmiş silahlı adamlar, Grozni'deki bu üssün etrafında bulunuyordu. Kamyonlar, cephane ve patlayıcıyla yüklüydü.
Karşı karşıya olduğum ve Rusya için bir kâbus olan gerçeği gizlemek için en küçük bir çaba göstermedi, Dağıstan Mücahitleri Birleşik Silahlı Güçleri. Bu, son iki aydır Dağıstan'da saldırılar düzenleyen ve Rusya'nın birçok Dağıstanlının ölümüne neden olan saldırılarının sebebini oluşturan dinci savaşçılar grubu.
Asiler, Moskova ve Volgodonsk'ta apartmanların havaya uçurularak yüzlerce Rus'un ölmesinden sorumlu tutuluyorlar. Şimdi burada, Dağıstan'ın Rusya'dan 'bağımsızlığını' sağlamak için başlattıkları savaşın gelecekteki operasyonlarını planlamak için Basayev'in üssündeler. Dışarıda duran asileri kasteden Basayev, "Çeçenler, Dağıstanlılar, Türkler, Araplar, Özbekler ve Tacikler. Uluslararası bir mücahit gücü. Ruslar, er veya geç Kafkasya'yı sonsuza kadar terk etmek zorunda kalacaklar. Bunu ne kadar çabuk yaparlarsa bizim için de onlar için de iyi olur" diyor.
Hattab birinci komutanı
Basayev, zamanının çoğunu Çeçenya sınırındaki eğitim kampları, kendi köyü olan Vedeno ve Dağıstan'daki cepheler arasında gidip gelmekle geçiriyor. Onunla buluştuğumda, en güvendiği komutanı Hattab ile savaş stratejileri tartışıyordu. Suudi Arabistan kökenli olan Hattab, elinin bir kısmını kaybettiği Afgan savaşından bu yana Ruslara karşı savaşıyor. Onun Çeçenya dağlarındaki 'Genç Savaşçılar Merkezi', 'terörist üniversitesi' olarak adlandırılmakta.
Hattab, 1994-96 arasında Çeçenya'nın fiili bağımsızlığıyla sona eren savaşta adını duyurdu. Onun adamları Rus askeri nakliye birimlerinin baş belası olmuştu. Şimdiye kadar hiç kimse Hattab'ın sivillere terör uyguladığını ispatlayamadı. Ancak sözleri karanlık imalarla dolu.
Tüm Ruslar hedef
Hattab, "Rusya Dağıstan'a harekât başlattıktan sonra sorumluluk yalnızca askerlere değil kadınlar ve çocuklar da dahil olmak üzere tüm Ruslara aittir. Ruslara karşı savaşmak isteyen herkesi eğitirim. Müslümanların özgürlükleri için savaşmak zorunda bırakıldığı her yerde yardım için hazır olacağım. Bizim gördüğümüz büyük bir dini çelişkidir. Rusya'nın çağı kapanmıştır" şeklinde konuşuyor.
Rus yetkililer, Hattab ile Afrika'daki ABD elçiliklerin bombalanmasından sorumlu tutulan Suudi milyarder Osama bin Laden arasında maddi ilişkiler olduğunu savunuyorlar.
Ancak Basayev ve Hattab böyle bir şey olmadığını söylüyorlar. Basayev, "Böyle bir paraya sahip olsak, daha farklı bir savaş içinde olur ve zafere daha çabuk ulaşırdık" diyor.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

'Ulusal egemenliği tanımıyoruz'

SONRAKİ HABER

Soyer, İzmir İnsan Hakları Başkenti vizyon belgesini imzaladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa