AKSA'ya dava açılıyor

Depremden sonraki gaz sızıntısı nedeniyle ekinlerini imha etmek zorunda kalan Taşköprü halkı AKSA'ya dava açmak için imza kampanyası başlattı.

AKSA'ya dava açılıyor
Depremin ardından oluşan gaz sızıntısından ekinleri zarar gören Taşköprü halkı AKSA'ya karşı toplu dava açıyor. Davaların yanı sıra imza kampanyası başlatan Taşköprülüler ekinlerinin zarar gördüğünü ve imha etmek zorunda bırakıldıklarını, fabrika yüzünden mağdur duruma düştüklerini belirttiler.
Dava açmaktan başka çarelerinin olmadığını söyleyen Taşköprü halkı kendilerinin AKSA için şikayetlerde bulundukları yerlerden kovulduklarının, yerlerini terketmek zorunda kaldıklarını söylediler. Davaları üstlenen avukat Ayşe Erdemir, şu ana kadar kendilerine 33 kişinin başvurduğunu davaların toparlanması halinde hem maddi hem de manevi tazminat davası açacaklarını kaydetti.
Erdemir, fabrikanın birçok siyasi çevre tarafından desteklendiğini de söyleyerek şöyle dedi: "Buraya birçok siyaset adamı geldi. Yaşar Okuyan da geldi, bir ay Yalova'yı mesken tuttular. Onlar Yalova çevresinde herkesin sorunlarını dinlerken, bizim hayatımızı tehdit eden AKSA için şikâyette bulunduğumuzda, yardım istediğimizde bizi kovdular" dedi. Birçok çevre örgütü ve politikacının asıl mağdur olan halk iken AKSA'nın yanında yer aldığını söyleyen Erdemir, "Bunun sonucunda yargı yoluna gitmekten başka çaremiz kalmadı. Biz yalnız AKSA değil benzer diğer fabrikaların da kent dışına gitmelerini istiyoruz. Bu fabrikalar bizlerin hayatını tehdit ediyor. Ama gördük ki, bu kimsenin umurunda değil" diye konuştu.
Bu arada, İstanbul Yenibosna'dan bir grup tekstil işçisi de imza toplayarak, AKSA fabrikasının zehir saçmasına karşı yetkililerin hiçbir adım atmamasını protesto etti.
www.evrensel.net