21 Eylül 1999 01:00

Türkiye'ye Kenan Bilgin sorgusu

Türkiye, gözaltında kaybedilen Kenan Bilgin konusunda sorgulanıyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ndeki dava, dün Ankara'da görüşülmeye başlandı.

Paylaş
Türkiye'ye Kenan Bilgin sorgusu
İşkenceler, gözaltında kayıplar, insan hakları ihlalleri konusunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde yargılanması bitmeyen Türkiye, bu kez de Kenan Bilgin olayıyla ilgili olarak sorgulanıyor.
Gözaltında kaybedilen Kenan Bilgin'in Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ndeki davası dün Ankara'da görüşülmeye başlandı. Ankara Adliyesi Kütüphanesi'nde başlayan duruşmaya AİHM üyeleri dışında Bilgin'in avukatları ile Türkiye'yi temsil eden avukatlar katıldı.
17 Eylül 1999 tarihinde Strasburg'da tanık Avukat Murat Demir'i tanık olarak dinleyen AİHM'den Belçikalı MM Jean-Claude Geus başkanlığında, Polonya'dan Marek A. Nowicki ve Andorra'dan Marc Vila Amigo'dan oluşan heyet Türkiye'de görüşmelerine dün başladı. Heyet üyeleri saat 09.00'da, Kenan Bilgin'in avukatları Kamil Tekin Sürek, Nesrin Hatipoğlu, Ali Uluk ve tanık Sahir Çoban'la birlikte Ankara Terörle Mücadele Şubesi'nde gerekli incelemelerde bulunup, yetkililerle görüştüler.
Duruşma kütüphanede yapıldı
Adliye Kütüphanesi'ndeki duruşma ise saat 11.00'de başladı. Duruşmaya, AİHM üyeleri ve Bilgin'in avukatları dışında Türkiye'yi temsilen Şükrü Alpaslan başkanlığında Ayşen Emüler, Meltem Gülşen, Yusuf Aki ve Fırat Polat'tan oluşan heyet katıldı.
Gizli olarak yürütülen duruşmadan önce basına AİHM adına bilgi veren Sekreter Bayan Schoepfer, bunun bir mahkeme olmadığını, komisyon üyelerinin tanıkları dinleyeceklerini söyledi. Tanıkları dinleyen AİHM komisyon üyelerinin tanıkları dinleyerek elde ettikleri bulgular doğrultusunda rapor hazırlayarak, ekim ortalarında AİHM'e ileteceklerini bildirdi. Tanıklara bilgi vermeyecekleri yönünde yemin ettirilen duruşma, anında çeviri ile yapıldı. Tanıklara AİHM üyeleri, Bilgin'in avukatları ve hükümet avukatları ayrı ayrı sorular sorarak, olay hakkında bilgi aldılar.
Tanıklar dinlendi
İlk olarak Kenan Bilgin'in kardeşi İrfan Bilgin'in tanıklığına başvuruldu.
Daha sonra, Kenan Bilgin ile aynı dönem gözaltında tutulan ve kendisi de Bilgin gibi kaybedilmek istenen, ancak dönemin Kars Milletvekili Zeki Nacitarhan'ın girişimleriyle 13 gün sonra gözaltında olduğu kabul edilen ve Gebze Cezaevi'nde tutuklu bulunan Cavit Nacitarhan dinlendi. Öğleden sonra ise Bursa Cezaevi'nden getirilen tanıklardan Bülent At, Talat Abay ve Ercan Aktaş ile Sahir Çoban'ın dinlenmesine geçildi. Üç gün sürecek olan duruşmanın bugünkü oturumunda Müjdat Yılmaz, Salman Mazı, Emine Yılmaz, Ayşe Nur İkiz, Özer Akdemir ve Selahattin Kemaloğlu dinlenecek. Yarın ise söz konusu dönemde TEM amirleri olan Özden Tönük, Ülkü Met ve Mehmet Karataş dinlenecek.
Heyet Bilgin davası dışında, 1994 yılı Nisan ayında Diyarbakır Silvan Karayolu'nda kurşunlaşmış olarak bulunan Sağlık Memuru Necati Aydın davası konusunda incelemelerde bulunacak.
ÖNCEKİ HABER

Yetenek sınavlarında ülkücü şebeke

SONRAKİ HABER

Veriler "ekonomide toparlanma yok" diyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa