KİGEM: TÜPRAŞ'taki zararın sorumlusu    özelleştirmecilerdir

KİGEM, TÜPRAŞ yangınında ortaya çıkan zararın sorumlusunun, özelleştirmeciler olduğunu vurguladı.

KİGEM: TÜPRAŞ'taki zararın sorumlusu    özelleştirmecilerdir
KİGEM, TÜPRAŞ yangınında ortaya çıkan zararın sorumlusunun, özelleştirmeciler olduğunu vurguladı. Kamu İşletmeciliğini Geliştirme Merkezi (KİGEM), "TÜPRAŞ'ın Önemi ve Sahipsiz Yangın" başlıklı bir rapor hazırlayarak, TÜPRAŞ'ın önemini ve yangının sonuçlarını ortaya koydu.
Raporda, TÜPRAŞ'ta çıkan yangının kontrol edilememesinin nedeninin 1990'da özelleştirme kapsamına alındıktan sonra nitelikli işgücünün azaltılması, bakım-onarım ve teknik donanıma ilişkin alanlara yatırım yapılmaması ve yönetsel sorumsuzluklar olduğu vurgulandı. Diğer özelleştirme kapsamındaki kuruluşlarda olduğu gibi TÜPRAŞ'ın da yönetim kademelerinin atanmasının Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na ve siyasilere bırakıldığının hatırlatıldığı raporda, TÜPRAŞ yangınının küçültülmek istenen devletin ve çaresizlik içinde olan hükümetin plansız ve programsızlığının sonuçlarını ortaya çıkardığı belirtildi.
TÜPRAŞ, İzmit Rafinerisi yanında bulunan ve tek ürün üreten suni gübre fabrikası İstanbul Gübre Sanayi AŞ (İGSAŞ)'nin yakıt ihtiyacını, Türkiye lastik sanayinin hammaddesi olan karbon siyahını üreten tek petrokimya komplaksi olan PETKİM Yarımca Tesisleri'nin üretim girdisi olan naftayı karşılıyor. Piyasa değeri 2.5 milyar dolar olan İzmit Rafineri'si ise, yüksek oktanlı benzin üretimi yapıyor. Ham petrol işleme kapasitesi 11.5 milyon ton/yıl olan İzmit Rafineri'si toplam üretimin yüzde 40'ını gerçekleştiriyor. Raporda, TÜPRAŞ'ın kendi tesisi, etkilediği sanayi kuruluşlarının üretim kaybı ve yarattıkları katma değerden gelen kayıpların şu anda tespit edilemediğine dikkat çekildi.
Raporda, Güneş Sigorta Şirketi'nin yalnızca görsel olarak saptadığı hasara göre kaybın, donanıma ilişkin 30 milyon dolar, yanan ürün 7.5 milyon dolar, yüzer tank ve tank onarımı 20 milyon dolar, kontrol vanaları ve enstürmantasyon 10 milyon dolar ve tank sahası hasarı 15 milyon dolar olduğu kaydedilerek, TÜPRAŞ'ın kabaca yer üstünde 200 milyon dolarlık hasarının olduğu ancak yer altındaki durumun ise henüz açıklanmadığı ve TÜPRAŞ'ın 6 ay üretim kaybına uğrayacağı vurgulandı.
www.evrensel.net