'Barış gücü' Dili'ye ayak bastı

Endonezya'nın terör politikasını destekleyen ülkeler tarafından oluşturulan 'uluslararası barış gücü'nün ilk kafilesi, Timor'un başkenti Dili'ye ulaştı.

'Barış gücü' Dili'ye ayak bastı
Doğu Timor için oluşturulan çokuluslu barış gücü'ne bağlı askerlerin ilk bölümü, Doğu Timor'un başkenti Dili'ye ulaştı. Avustralya'nın Darwin Limanı'ndan yola çıkan askeri birliklerin ilk bölümünün C-130 Hercules tipi nakliye uçaklarıyla kente vardıkları bildirildi. Askerler, korkulduğu gibi, Endonezya yanlısı kontraların direnişiyle karşılaşmadı. Barış gücü komutanı Avustralyalı General Peter Cosgrove, konuşlanma ve mevzilenme sırasında herhangi bir saldırının söz konusu olmadığını, askerlerin herhangi bir direnişle karşılaşmadığını açıkladı.
Çokuluslu güç Doğu Timor'a yerleşirken, Endonezya ordusu da bölgeden çekilme işlemini sürdürdü. Barış gücünün bir direnişle karşılaşmadan hızla konuşlanmaya başlamasıyla BM de, Doğu Timor misyonunun (UNAMET) bölgede yeniden faaliyetlerine başlayacağını bildirdi.
UNAMET sözcüsü, Avustralya'nın Darwin kentinde yaptığı açıklamada, UNAMET Başkanı Ian Martin'in Dili'ye gittiğini kaydetti. Dün adaya giren çokuluslu gücün ilk kafilesini İngiliz, Avustralya ve Yeni Zellandalı birlikler oluşturuyor.
Avustralya Savunma Bakanı John Moore, 2000'den fazla Avustralya askerinin Doğu Timor'un başkenti Dili'de konuşlanacağını bildirmiş ve bir hafta içinde adaya 3200 askerin yerleşmiş olacağını duyurmuştu.
Hâlâ silah satıyorlar!
Onyıllardır Endonezya diktatörlüğünün en kararlı destekçisi olan İngiltere hükümeti, aralarında İngiliz askerlerinin de bulunduğu BM gücü Doğu Timor'a çıkarken, Endonezya ordusuna silah satmayı sürdürdü.
Avrupa Birliği (AB)'nin silah ambargosuna rağmen, 3 adet hawk tipi savaş uçağı, İngiltere'den Endonezya'ya doğru yola çıktı.
Konuyla ilgili açıklama yapan Savunma Bakan Yardımcısı John Spellar, uçakların satış anlaşmalarının bir önceki hükümet dönemine ait olduğunu ve değiştirilemeyeceğini söyleyerek hükümeti savunmaya çalıştı.
Muhalefet, uçakların bir yol bulunup geri çekilmesini isterken, hükümet, İngiltere sınırlarından çıkmış olan uçakların artık Endonezya'nın malı olduğunu ve satışı iptal etmenin imkânsız olduğunu öne sürüyor.
www.evrensel.net