19 Eylül 1999 21:00

A. Müfit Gürtuna'dan Atina'ya

   iade-i ziyaret

Paylaş
A.Müfit Gürtuna'dan Atina'ya iade-i ziyaret
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ali Müfit Gürtuna, Marmara Bölgesi'ni vuran depremin ardından İstanbul'a gelerek felakete uğrayan bölgeleri gezen Atina Belediye Başkanı Dimitri Avramopulos'a iade-i ziyarette bulundu. Atina Havaalanı'nda, Belediye Başkanı Dimitri Avramopulos Gürtuna'yı yanaklarından öperek karşıladı. Gürtuna burada yaptığı açıklamada, bu ziyaretlerinin sembolik ancak usulen yapılmamış bir ziyaret olduğunu söyledi.
Gürtuna, "Bu ziyaretimizin ciddi bir anlamı var. Sizlerin de bu ziyareti böyle algıladığınızı düşünüyorum. Bu felaketlerle birlikte halklar arasındaki yakınlaşma yerleşik hale getirilirse, siyasiler de zaman içinde bu havaya uyacaklardır. Böylece tarihi bir süreç, tarihi bir dönem başlayacaktır" dedi. Gürtuna'nın bu sözlerine, "Aynı düşünceyi taşıyoruz" şeklinde karşılık veren Avramopulos, "Bizler de bu dönemin açılması için şiddetle gayret göstermeliyiz" dedi. Avramopulos, ziyaretin öneminin kendileri açısından çok büyük olduğunu dile getirerek, Gürtuna'ya, helikopterle deprem bölgelerini gezdireceklerini ve Atina'daki son durumu anlatacaklarını söyledi.
Gürtuna'nın Atina'da çok kısa bir süre kalacağını da belirten Avramopulos, bu ziyareti bir "başlangıç" olarak kabul ettiklerini ve daha sonra Gürtuna'nın geniş bir ziyaretini arzuladıklarını kaydetti. Avramopulos, "Dostluğumuzun sürekli olmasını diliyorum" dedi.
Daha sonra yeniden söz alan Gürtuna da gerek Atina'nın uğradığı deprem felaketi, gerekse bir süre önce geçirdiği uçak kazası sonucu oğlu ile birlikte ölen Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yannis Kranidiotis'in ölümü dolayısıyla Atina ve Yunan halkına başsağlığı dileğinde bulunarak, acılarını paylaştıklarını bildirdi.
Deprem bölgesini gezdi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ali Müfit Gürtuna, daha sonra Atina'da 7 Eylül'de meydana gelen deprem felaketinden etkilenen bölgeleri gezdi. Atina Belediye Başkanı Dimitri Avramopulos'la birlikte ilk olarak Atina'nın kuzeyindeki Metamorfosis bölgesine gelen Gürtuna, depremde yıkılan 5 katlı Ricomex Plastik Fabrikası'nın enkazında incelemelerde bulundu. Daha sonra helikopterle depremden etkilenen bölgelerde incelemelerde bulunan Gürtuna ile Avramopulos, felaketten zarar gören Metamorfosis, Menidi, Nea Filedelfiya ve Nea Liosya bölgeleri üzerinde tur attı.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

'Bu kokuşmuşluk yıkılmıştır'

SONRAKİ HABER

ODTÜ Rektörlüğünden TÜBİTAK ödülü adaylığı için Saraya git dayatması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa