Hasar tespitlerinde rapor çelişkisi

Büyük depremle sarsılan Avcılar'da açıklanan hasar tespit raporları büyük çelişki taşıyor. Gazi Akif Apartmanı'na önce "orta hasarlı", sonra da "az hasarlı" raporu verildi.

Hasar tespitlerinde rapor çelişkisi
Depremin en fazla etkilendiği yerlerden biri olan Avcılar'da hasar tespit raporları çelişki taşıyor. Binalara ilk önce ağır hasarlı anlamına gelen kırmızı çarpı ile işaretlendi, ardından "bilinemeyen" bir nedenle orta hasar anlamına gelen mavi çarpı işareti ile. Avcılar kriz masası ise tam anlamı ile kriz yarattı. Kriz masasının hafta sonu tatiline girmesi karşısında şaşkınlık yarattı.
Önce deprem ardından devam eden artçı şok depremlerle sarsılan Avcılar, bu kez devlet görevlilerinin yarattığı krizlerle uğraşmaya başladı. Hasar tespit listeleri birçok yerde şaşkınlıkla karşılandı. Avcılar'ın hemen hemen birçok yerinde ağır hasarlı anlamına gelen kırmızı çarpı işaretlerinin daha sonra mavi çarpı işareti ile kapatılmaya çalışıldığını görmek mümkün. Merkez Mahallesi Fatih Sokak Doğan Apartmanı da bunlardan biri. Bu binaya tam üç çarpı işareti atılmış. Binanın hemen yakınındaki lokantada çalışan Sezgin Erkin, "İlk gün gelip kırmızı çarpı işareti koydular, ertesi sabah da mavi çarpı işareti. Daha sonra tekrar kırmızı çarpı attılar. Üçüncü çarpının kim tarafından nasıl atıldığı ise meçhul. Ne yapacağımızı bilemiyoruz" dedi. Lokantalarını korku ile açtıklarını söyleyen Erkin, lokantayı çalıştıramadıklarını söyledi.
Merkez Mahalle Mahmutoğlu Sokak Gazi Akif Apartmanı ise daha farklı bir durum ile karşı karşıya. Bina için daha önce "orta hasarlı" raporu veren yetkililer ne hikmetse fikirlerini değiştirip "az hasarlı" raporu vermiş. Güvenlik bandı ile çevrili olan binanın geçtiğimiz günlerde yaşanan en büyük artı şok olan 5.8 şiddetindeki depreminde yıkılmaya devam ettiği çevre sakinleri tarafından ifade edildi. Artık binanın eski sakinlerinden olan İrfan Tokay, binanın Ahmet Titiz adındaki müteahhidin Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'ndan gelen görevlilerle işbirliği içine girerek binaya "az hasarlı" raporu verdirttiğini söyledi. "Makbuz yazmak için gelen elektrikçiler bile binanın içine girmeye korkuyor. Avcılar Belediyesi İmar Müdürlüğü alıyor rüşveti, veriyor bu raporu. Bunun altına imza atan İnşaat Mühendisi Behzat Sevinç, 'Ben fazla hasar veremem. Müteahhitlerle aramı bozamam' diyor. İnsanın hayatı bu kadar mı ucuz ya" diyerek tepkilerini dile getirdi. Tokay, aynı apartmanın altında bulunan Emlak Bankası çalışanlarının binanın dışında yaptığını söyledi.
Kriz masası tatilde!
Avcılar Kriz Merkezi ise kendini iki günlüğüne tatil ilan etti. Sabahın erken saatlerinde İnsa Lisesi içinde bulunan kriz masasına şikâyetlerini iletmek üzere gelen halk, hayal kırıklığına uğradı. İsmini vermek istemeyen ve askeriyede görevli memur olduğunu söyleyen bir kişi, kriz masasının iki günlük tatilini şöyle değerlendirdi: "Bunu normal karşılamıyoruz. Ben de çile çekiyorum. Orta hasarlı binada kalıyorum. Koşturup duruyorum elimde belgelerle. Şu an vali muavini ile görüştük o da net bir bilgi veremiyor. Vatandaş bunu nasıl değerlendirsin, artık siz düşünün"
'Olacak iş değil'
Mustafa Akalın ise, "Halk olarak nasıl bu devleti getirdiysek öyle de indirmemiz gerekiyor. En yetkili makam kriz masası o da 'Tatiliz' diyor" sözleriyle tepkisini dile getiriyor. Karı koca olan Sami ve Huriye Öktaş da durumdan hiç memnun değil. Öktaş'lar, hafta içinde çalışan insanların ancak hafta sonu gelip kriz masasına başvurabildiklerini, çalışanların şu an zor durumda olduklarını söyledi. Gazanfer Özalp ise tepkilerini şu sözlerle dile getirdi: "Bir insan olarak bunu aklıma getiremiyorum. Olacak iş değil. Belki onların da hakkı vardır, bir nöbetçilik sisteminin olması lazım. Bizi bu hale getirmelerine hiç hakları yok. Gerçi olsa ne olur, olmasa ne olur? Gittiğimiz zaman kovuluyoruz zaten."
www.evrensel.net