19 Eylül 1999 01:00

Kafkas paranoyası

Moskova'da gerçekleştirilen bombalı saldırılar, Kafkasya kökenlilere karşı sürek avı başlatılmasına gerekçe oldu. Kafkasya kökenli diye 1 günde 11 bin kişi gözaltına alındı.

Paylaş
Kafkas paranoyası
Rusya'nın başkenti Moskova'da yüzlerce insanın ölümüne yol açan bombalı saldırılar, Rus polisinin Kafkasya kökenlilere karşı sürek avı başlatmasına gerekçe oldu. Kimi mahallelerde yaşayanlar, polisten umudu kesip kendi çabalarıyla devriyeler oluşturdular. Sokaklardaki onbinlerce polis ise, bombalı saldırılar hakkında ipucu yakalayamamanın hırçınlığıyla, gördüğü tüm Kafkas kökenlileri gözaltına alıyor. Özel OMON birliklerinin başını çektiği önceki günkü operasyonlarda, tam 11 bin kişiyi gözaltına alındı.
Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, gözaltına alınanlardan 30'unun bombalı saldırılar hakkında "özel olarak" sorgulandığı belirtildi. Gözaltındaki 2200 kişinin "zaten arandığı", 9000'inin ise "şüpheli görüldüğü" öne sürüldü. İçişleri Bakanı Vladimir Rushalio, operasyonlarda 74 bombanın ele geçirildiğini de kaydetti. Rushalio, "Sokaklarda düzeni sağlayacağız" diye konuştu.
Operasyonlara tepki
Başkentteki Kafkas kökenliler ise, polis operasyonlarına büyük tepki duyuyor. Deri ceket ve ayakkabı ticareti yapan Azerilerden Mekhman Guseinov, "Her gün, bazen günde birkaç kez, karakola götürülüyoruz" diyerek, birçok Kafkasyalının ailesini Moskova'dan gönderdiğini belirtti. Guseinov, Rusların, başkentteki azınlıklara karşı saldırıya geçmesinden korktuklarını da söyledi. Moskova'daki Çeçenlerin temsilcilerinden Zhabrail Gakayev de, gözaltına alınanların yüzde 99'unun tamamen masum olduğunu vurguladı.
Son iki hafta içinde Moskova'da gerçekleştirilen dört ayrı bombalı eylemle havaya uçurulan apartmanlarda 300 kişi yaşamını yitirdi. Şehir halkını büyük bir paniğe sürükleyen saldırıların ardında, Dağıstan'ı Rusya'dan koparıp Çeçenya'ya bağlamak isteyen şeriatçı grupların olduğu sanılıyor.
Şüpheliler sorguda
Bu arada, halkın büyük bir öfke duyduğu polis birimleri, saldırıları gerçekleştiren kişi ya da kişilerle ilgili bazı ipuçları bulduklarını duyurdular. Polis, basına resmini dağıttığı Achimes Gochiyayez adlı Çeçen'in, havaya uçan iki apartmanda daire kiraladığını açıkladı. Gochiyayez'in dışında, Timur Dakhilgov ve Bekmars Sautiyev adlı iki Çeçen'in de saldırılarla ilişkili olabileceği ve bu kişilerin sorgulanmakta olduğu bildirildi. Rus NTV televizyonu, Sautiyev'in dairesi ve Dakhilgov'un ellerinde bomba yapımında kullanılan heksojen maddesi kalıntıları bulunduğunu kaydetti. Sautiyev ise, bu maddenin polis tarafından dairesine yerleştirildiğini öne sürdü.
ABD'den 'işbirliği' teklifi
Öte yandan, Dağıstan'daki karışıklık nedeniyle Kafkaslar'daki petrol ve doğalgazın Batı'ya taşınması konusunda büyük avantaj elde eden ABD, "Rusya'nın terörizmle mücadelesine katkıda bulunmaya hazır olduğunu" açıkladı. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Bill Clinton, "Amerika, bu ortak tehdide karşı vatandaşlarımızı korumak için Rusya ile işbirliğine hazırdır" diye konuştu.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

'Depremzedeye ev ve iş verilsin'

SONRAKİ HABER

"Dünyanın en hızlı" piyanisti Maksim Mrvica İstanbul'da konser verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa