18 Eylül 1999 01:00

Vecdi Sayar Hakkari'de

Vecdi, bir yazar. Cumhuriyet gazetesinin köşe yazarlarından. Ayrıca önemli bir kültür adamı. Vecdi Sayar, Kültür Bakanlığı çalışanı olarak Hakkari'ye atandı.

Paylaş
Vecdi Sayar Hakkari'de
Sennur Sezer
Bir roman adına benziyor bu yazının başlığı, değil mi?.. Özellikle Vecdi Sayar'ın kim olduğunu bilmeyenler için. Vecdi, bir yazar. Cumhuriyet gazetesinin köşe yazarlarından. Ayrıca önemli bir kültür adamı. Avrupa'da Kültür Bakanlığı adına çalışmalar yaptı. Sinema günleri, festivaller, Özerk Sanat Konseyi Girişimi gibi işlerde imzası vardır. İşte bu nitelikleri olan Vecdi Sayar, Kültür Bakanlığı çalışanı olarak Hakkari'ye atandı. Kimileri bu işlemi bir sürgün olarak niteliyorlarsa da ben Kültür Bakanlığı gibi çağdaş olması gereken bir kuruma böyle çağdışı bir işlem yakıştıramıyorum. Türkiye bütçesinden eser miktarda pay alan bir bakanlığın, bakan dahil tüm mensupları istifa etmiyorsa, "Bizim gerçek gereksinmemiz şu kadar "diye açıklamalar yapılmıyorlarsa, kesinlikle bir bildikleri vardır. Vecdi Sayar'ı atarken de bu bildiklerine güvenmişlerdir.
Diyeceksiniz ki, "Ey Sennur Sezer, hastalığın algılama gücünü mü bozdu? Bunca kamu emekçisi, işten atılırken, sürülürken sesin çıkmıyor da... Bir arkadaşın yurdun köşesine gönderilince neden kaleme sarılıyorsun?" Haklınız. Haklısınız da, ben Vecdi Sayar'ın Hakkari'de ne gerekçeyle görevlendirildiğini anlayamadığımdan şaşırdım o kadar. Van'a gönderilse anlarım, kedileri sevdiğinden, kedi soyunun Van'da korunması için seçildiği açıklanırdı. Van Üniversitesi'nde sinema ile ilgili etkinlikler düzenlerdi. Van'a gelecek yabancıları (devlet düzeyinde olanları) ağırlama görevini üstlenirdi... Hakkari'de bütün bunlar yok ki... Yoksa var mı?.. Sinemateğimizin Hakkari şubesi mi açılıyor? Ne dediniz, zaten resmi bir sinamatek yok mu? Neyse... Belki sinema sanatıyla ilgili en iyi araştırmalar Hakkari'de yapılacaktır da, bakanlık buna bütçe ayırmıştır. Bakanlığın bütçesi hiçbir kültürel etkinliğe yetmiyor mu?.. Eh, Vecdi Hakkari'ye mutlak yararlı olur. Oturur, araştırmalar yapar, "bakanlık çalışanı olduğunu düşünmeden" bakanlığı eleştiren yazılar da yazar. Yakında oradan daha yararlı olacağı bir yere atanır. Zaten bakanlık kadrosunda, kültürü engin sayısız kişi var! Bir tanesi de Anadolu'yu aydınlatsın... Ne çıkar?
Biliyorum öteki kamu emekçileri bana gocunacak. Ben hiçbir emekçiyi ötekinden ayırmıyorum. Yalnız uygulamaların güzelliği ve özelliğine örnek olsun diye yazdım bu yazıyı. Atamalarda, görevlendirmelerde uzmanlık değil dünya görüşü önemlidir. Sosyal demokrat bir partinin kültür bakanlığı da böyle uygulamalar yapmalı elbet. Üstelik koalisyon ortamında.
Yine de kimsenin günahını almak istemem. Kültür Bakanlığı, Vecdi Sayar'ı deprem tehdidindeki Marmara Bölgesi'nden uzaklaştırarak güvenceye almak istedi kuşkusuz. Onun muhalif kişiliğinin, eleştirel yazılarının bu işte payı olduğu dedikodudur. Bakanlık gazete yazılarını görmez ki etkilensin... Hiç bunca tasarruf tedbirinden sonra, Bakanlık mensupları gazete okur mu?..
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Katliam davası yerinde sayıyor

SONRAKİ HABER

Uber'e erişimin engellenmesi davası 3 Temmuz'a ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa