17 Eylül 1999 01:00

İstanbul'da afetzede listeleri askıda

İstanbul'da afetzede isim listeleri, 7 gün boyunca mahalle ve köy muhtarlıklarında askıda kalacak. Listede ismi bulunan afetzedelere 1 yıl kira yardımı yapılacak.

Paylaş
İstanbul'da afetzede listeleri askıda
Marmara Bölgesi'nde meydana gelen deprem nedeniyle İstanbul'da hasar gören konut ve işyerlerinin kesin hasar tespit çalışmaları tamamlandı.
İstanbul Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, ilçeler bazında düzenlenen, konut ve işyeri hasar durumunu gösterir afetzede isim listeleri, kaymakamlıklara teslim edildi. Afetzede isim listeleri bugünden itibaren yedi gün boyunca mahalle ve köy muhtarlıklarında askıda kalacak, listede ismi bulunmayan veya hasar tespit sonuçlarına itiraz eden kişiler, bu süre içinde ilçe kaymakamlıklarına dilekçelerine verebilecekler. Bu süre içinde yapılmayan itirazlar değerlendirilmeyecek. Hastalık, askerlik, yurtdışında bulunma, mücbir sebeple afet bölgesinden ayrılma sonucu itiraz edemeyenlerin mazeretini belgelemek kaydıyla, itiraz süresinin iki ay olduğu, bunların durumlarının Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'nca ayrıca değerlendirileceği belirtildi.
Bu işlemlerin bitirilmesinden sonra da, "Afetler Sebebiyle Hak Sahibi Olanların Tespiti Hakkında Yönetmelik" hükümlerine göre hak sahipliği çalışmalarına başlanacak.
100 milyon kira yardımı
Öte yandan, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'nca afetzedelere yapılacak geçici barınma yardımının esasları belirlendi. Valilikten bu konuda yapılan açıklamaya göre, kesin hasar tespit sonucuna göre, konutu yıkık, ağır veya orta hasarlı olan ailelerden kendi olanakları ile barınmalarını geçici olarak sağlamış olanlara, mal sahibi, kiracı ya da ikamet ettikleri yerlerin il, ilçe ve köy olduğunu bakılmaksızın ayda 100 milyon lira geçici barınma yardımı yapılacak. Afetzedelere bir yıl süre ile 1 milyar 200 milyon lira ödenecek.
Bu yardım kamu kurum ve kuruluşlarının tesisleri ile çadırkentlerde ya da geçici prefabrik konutlarda oturanlara ödenmeyecek. Ayrıca kesin hasar tespit sonucuna göre, konutu az derecede hasar gören ailelere mal sahibi veya kiracı ayrımı yapılmaksızın, kıştan önce onarılarak, konutlarında iskânlarını sağlamak üzere bir defaya mahsus 600 milyon lira onarım yardımı yapılacak.
Belgeleme şartı
Uygulama 1 Ekim tarihinde başlayacak. Ödeme yapılabilmesi için deprem sırasında ikamet edilen konutun yapılan kesin hasar tespiti sonucunda yıkık, ağır ve orta hasarlı olduğunun belgelenmesi gerekiyor.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Sözler tutulmadı, yaralar sarılmadı

SONRAKİ HABER

Brexit’te son durum: AB’den İngiltere’ye iki senaryo

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa