16 Eylül 1999 21:00

Belediyeler dış borç batağında

Özellikle Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyeleri olmak üzere 20 belediyenin 92-99 yılları arasında aldığı dış kaynaklı kredilerin 3.2 milyar dolar olduğu öğrenildi.

Paylaş
Belediyeler dış borç batağında
20 belediyenin son yedi yılda Hazine garantisi ile aldığı dış kaynaklı kredilerin 1 katrilyon 400 trilyonu (3.2 milyar dolar) aştığı belirtildi.
DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası'nın araştırmalarına göre, 1992 yılından 1999 Haziran ayına kadar özellikle Ankara Büyükşehir Belediyesi olmak üzere 20 belediye ve bağlı kuruluşları ile şirketlerinin Hazine garantisiyle aldığı dış kaynaklı kredi miktarının 3 milyar 200 milyon dolar olduğu kaydedildi. 3220 belediyeden 20'sinin kullandığı dış kaynaklı krediler, Türkiye'nin toplam dış borcunun yüzde 3'ünü oluşturuyor. Araştırmada, dış borçlanmada büyükşehir belediyeleri ağırlıkta bulunduğu vurgulanırken, su ve kanalizasyon idarelerinin birinci planda rol aldıkları kaydedildi. Hazine garantisindeki borçlanmanın en büyük kısmını Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Gaziantep, İstanbul, İzmir ve İzmit Büyükşehir Belediyeleri ve bağlı kuruluşlar ile şirketleri gerçekleştirirken, Adapazarı Beledeyesi 65, Alanya Belediyesi 4, Bafra Belediyesi 35, Bandırma Belediyesi 11, Çeşme ve Alaçatı Belediyeleri 13, Dalaman Belediyesi 40, Didim Belediyesi 50, İskenderun Belediyesi 15, Marmaris Belediyesi 80, Menemen Belediyesi 6.5, Yozgat Belediyesi'nin de 25 milyon dolarlık dış kredi sağladığı bildirildi. Araştırmada ayrıca, borçların büyük bir bölümünün ticari bankalardan alındığı ve geri ödemelerinin kısa ve en çok orta vadede olduğu belirtildi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

KİGEM: "Bayar'ın kamu yönetiminde

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa