15 Eylül 1999 21:00

Hereke işçileri:

   Deprem üstüne deprem yaşıyoruz

Paylaş
Hereke işçileri:
   Deprem üstüne deprem yaşıyoruz
Sinan İmrek
Marmara Bölgesi'nde 17 Ağustos'ta yaşanan depremin ardından izne çıkarılan Hereke Yün Mensucat işçilerinin iş akitleri, 31 Ağustos'ta işveren tarafından tek taraflı feshedildi. "İş görememezlik ve iş aksatma" gerekçesiyle İş Kanunu'nun 17. Maddesi'ne dayanarak 116 işçiyi işten atan işveren Mehmet Kilim, işçilerin ihbar ve kıdem tazminatları ile sözleşme protokolü gereği saat ücretine yansıması gereken yüzde 25'lik enflasyon payını ödemeyi de kabul etmiyor. İşten atıldıkları 31 Ağustos gününden itibaren fabrika önünde direnişe geçen işçiler ise haklarının verilmesini istiyor.
Neden 31 Ağustos?
İşçilerle birlikte fabrika önünde olan TEKSİF Bakırköy Şube Yönetim Kurulu Üyesi Enver Karagünlü, gazetemize yaptığı açıklamada, şunları anlattı: "Fabrika, Sümerbank özelleştirildiğinde üç yıl çalıştırma koşuluyla şimdiki işverenlere satıldı. Üç yıllık süreyi dolduran işveren sendikal mücadeleyi yok etmek istiyor. Yün Mensucat'ta en eski işçi 95 milyon lira ücret alıyor. İşçilerin servisi yok, yemekler oldukça kötü. İşveren depremi bahane edip sözleşme gereği 6 Eylül'de uygulanması gereken zammı ve kazanılmış sosyal hakları ödemek istemiyor. 31 Ağustos tarihini seçmesinin nedeni bu. Amaç işçileri yıldırmak, mağdur etmek, işverenle mücadele edilemez düşüncesini empoze etmek ve emeğe darbe vurmaktır."
Sendika olarak İş Kanunu'nun 13. Maddesi'nin uygulanmasını, kıdem ve ihbar tazminatları ile yüzde 25'lik enflasyon oranının verilmesini istediklerini ifade eden Karagünlü, "Bu toplumsal bir dava, işçiler haklarını almaya kararlı, sendika olarak sonuna kadar işçilerle birlikte olacağız. Haklarımızı alana kadar direnişimiz sürecek" dedi.
İşçiler dava açıyor
Direnişteki işçiler, bir yandan işverenin fabrikadan mal çıkarma girişimlerine engel olurken, diğer yandan hukuki girişimlerini de sürdürüyorlar. İşçilerin vekâletname verdikleri Kocaeli Barosu avukatlarından Musa Özveri, fabrikaya ihtiyati tedbir konması ve kötü niyet tazminatı için dava açacak.
ÖNCEKİ HABER

İstanbul'da 31 bin konut hasarlı

SONRAKİ HABER

ATK’den Kurkut raporu: Ölüme neden olan mermi zeminden sekti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa