16 Eylül 1999 01:00

ABD eğitimli birlikler 'göreve' hazır

ABD'nin, İsrail ve Mısır'dan sonra en büyük askeri yardımını yaptığı Kolombiya'da 300'den fazla ABD askeri yetkilisi sürekli olarak faaliyet gösteriyor.

Paylaş
ABD eğitimli birlikler 'göreve' hazır
ABD'nin Kolombiya'daki gerillaları yok etme planının bir parçası olarak yetiştirdiği ilk kontra birliğinin eğitminin sona ermesi, Kolombiya Devlet Başkanı Andres Pastrana'nın düzenlediği törenle kutlandı. Aralık ayında operasyonlarına başlayacak olan bin kişilik tabur, 'uyuşturucu ticaretini kontrol etme' maskesi altında kontra faaliyetleri yürütecek. Bogota yakınlarındaki Tolemaida askeri Üssü'nde dün yapılan törene katılan Andres Pastrana, Kolombiyalı askerleri yetiştiren Amerikan komutanlarına teşekkür ederken ABD Büyükelçisi Curtis W. Kamman'ın, onur konuğu olduğu gözlendi. Pastrana'nın konuşmasından sonra, ABD ordusundan sağlanan son model helikopterlerle tören alanına gelen askerler, bir gösteri yaptılar. Gerillalara karşı başarı sağlayamayan Kolombiya ordusunu yeniden örgütlemeye başlayan ABD'nin yetiştirdiği en modern silahlarla donatılmış bu tugayın görev bölgesinin ise, ülkenin güneyindeki Amazon ormanlarında gerillaların güçlü olduğu bölgeler olacağı öğrenildi.
Kolombiya'da kurulu olan bir think-tank kuruluşunun gözlemlcisi olan Winifred Tate, ABD'nin bölgede hayata geçirmeye çalıştığı 'askeri çözümün', Kolombiya'da ve tüm güney Amerika'da 'istikrar bozucu' sonuçlar getireceğini dile getiriyor.
ABD'nin, İsrail ve Mısır'dan sonra en büyük askeri yardımını yaptığı Kolombiya'da 300'den fazla ABD askeri yetkilisi sürekli olarak faaliyet gösteriyor.
Rehineler ortalıkta yok
ABD emperyalizminin Latin Amerika Kıtası'nda üslendiği başka bir nokta olan Ekvador'un Sucumbios bölgesinde, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen rehin alma eylemi ise ABD yetkililerini öfkelendiriyor. ABD'li yetkililer, hafta başında United Pipeline Systems isimli bir petrol tekelinin 1 ABD'li, 7 de Kanadalı yetkilisini kaçıran grubun Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri'ne bağlı olduğunu söylerken, Kolombiya Genelkurmay Başkanı Fernando Tapias da eylem tarzının, FARC'ın önceki eylemlerini hatırlattığını belirterek rehinelerin FARC'ın elinde bulunduğuna inandığını kaydetti.
FARC'ın, Ekvador sınırları içindeki ormanlık alanlarda da kamplar kurduğunu söyleyen ABD güvenlik yetkililerinin, Sucumbios bölgesindeki özel kuvvetlerini rehineleri aramak için harekete geçirip geçirmedikleri açıklanmazken, henüz FARC örgütü de konuyla ilgili bir açıklamada bulunmadı. Ancak FARC'ın üst düzey komutanlarından Raul Reyes, geçtiğimiz hafta bir televizyona verdiği demeçte, Ekvador sınırları içinde eylem düzenlemediklerini dile getirmişti.
ÖNCEKİ HABER

Yunanistan'da Bakan Yardımcısı öldü

SONRAKİ HABER

Bursa'da devrilen tırdaki zeytinyağı tenekeleri yola saçıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa