15 Eylül 1999 21:00

Doğu Timor'a müdahale emri verildi

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin aldığı karara göre Avustralya öncülüğündeki BM güçleri Doğu Timor'da operasyona başlayacak.

Paylaş
Doğu Timor'a müdahale emri verildi
Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, dün açıkladığı bir karar tasarısıyla, Doğu Timor'a çokuluslu güç gönderileceğini bildirdi. BM Güvenlik Konseyi'nin kabul ettiği karar tasarısında, uluslararası gücün görevleri, 'bölgede barış ve güvenliği sağlamak' ve 'BM Doğu Timor Misyonu'nu (UNAMET) korumak ve görevlerini yerine getirmesine olanak vermek' olarak özetlendi.
BM Güvenlik Konseyi, uluslararası güce birlik verecek ülkelerin, askeri kuvvetin görevini yerine getirebilmesi için gerekli her önlemi almaya yetkili olduklarını da vurgulayarak, Endonezya hükümetinin çokuluslu güçle işbirliği yapma kararını memnuniyetle karşıladığını belirtti.
Karar gereğince Doğu Timor'da otorite Endonezya'dan BM'ye devredilecek. Çokuluslu gücün görev süresi, bölgeye bir BM Barış Gücü gönderilmesinden sonra bitecek. Çokuluslu gücün Avustralya'nın önderliğinde oluşacağı ve ABD'nin güce lojistik destek vereceği belirtiliyor. Diplomatik kaynaklar, gücün ilk aşamada, yaklaşık 4 ay görev yapmasının beklendiğini ifade ettiler. Çokuluslu güce Avustralya ve ABD'nin yanı sıra İngiltere, Fransa, Rusya, Çin, Kanada, Yeni Zelanda, Filipinler, Tayland ve Güney Kore'nin de katkıda bulunması bekleniyor. Doğu Timor'da görev yapması beklenen BM uluslararası barış gücüne liderlik edecek olan Avustralya yönetimi, bu güçte yer alacak Avustralya birliğinin komutanlığına Tümgeneral Peter Cosgrove'yi atadı.
'İşbirliği yapacağız'
Endonezya ordusunun üst düzey askeri yetkililerinden Tuğgeneral Sudrajat, BM Güvenlik Konseyi'nin, Endonezya'da BM Barış Gücü'nün görev yapmasına ilişkin kararından hemen sonra yaptığı açıklamada, ''BM tarafından karar verilen her şeye saygı göstereceğiz ve işbirliği yapacağız'' diye konuştu.
Milisler çekilecek mi?
Bu arada BM kaynakları Doğu Timor'daki terör eylemlerini yürüten Endonezya yanlısı milislerin ülke dışına çıktığı yönünde işaretler bulunduğu bildirildi. Doğu Timor'un başkenti Dili'de bulunan BM yetkilisi Colin Stewart, "Caddelerde hâlâ silahlı milisler var, ama genel olarak milislerin bölgeyi terk etmeye hazırlandıkları görüntüsü var. İnsanların kamyonlara eşyalarını yükleyip batıya doğru hareket ettiklerini görüyoruz'' dedi. Stewart, kalan milislerin ise halkı bölgeyi terk etmeye zorlamaya devam ettiğini belirtti.
Tayland'da protesto
Tayland'ın başkenti Bangkok'ta Endonezya Büyükelçiliği önünde toplanan bir grup, protesto gösterisi yaptı. Göstericiler, büyükelçilik önünde, Endonezya Genelkurmay Başkanı General Wiranto'nun resmini de yaktılar. Filipinler, Singapur, Endonezya ve Tayland'dan gelen protestocular, Doğu Timor'daki cinayetlerin sona erdirilmesini isteyerek, ''Doğu Timorluları öldürmeyi durdurun'', "Wiranto, ellerini Doğu Timor'dan çek'' şeklinde slogan attı.
ÖNCEKİ HABER

Fabrikalar kent dışına kaydırılmalı

SONRAKİ HABER

'NASA Ay’da su üretmenin formülünü buldu' iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa