İşçilerden Durak'a protesto

Uzlaşmaz tutumuyla ekmek fabrikası işçilerini greve sürükleyen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, belediye işçilerini de mağdur etti.

İşçilerden Durak'a protesto
Belediye-İş Sendikası Adana 1 No'lu Şube Başkanı Ami Umar, Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan 950 işçinin, alacaklarının 1.5 trilyon liraya ulaştığını belirterek, "Başkan Durak bizden 4 ay süre istemişti. Bu süre doldu, artık işçimizin alacaklarını ödesin" dedi.
Adana Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan ve Belediye-İş'te örgütlü olan 960 işçinin alacakları 9 aydır ödenmiyor. İşçilerin fazla mesai, ikramiye ve maaş alacaklarının toplamı kişi başına 1.5 milyarı buluyor. Belediye-İş Sendikası Adana 1 No'lu Şube yöneticileri ve üye işçiler, dün Büyükşehir Belediyesi önünde yaptıkları eylemle bu durumu protesto ettiler.
Şube Başkanı Ali Umar, üyelerinin Adana depremiyle sarsılan, Marmara depremi ile yıkılan binaların enkazları altında kalan vatandaşlardan farksız olduğunu söyledi. Üyelerinin 4 aydır yarım maaş aldığını belirten Umar, 2 maaş, 1 tam ikramiye, 1 yarım ikramiye, 1 yakacak parası, 1 giyim parası ve 9 aylık fazla mesai olmak üzere işçilerin toplam alacak miktarının 1.5 trilyonu bulduğunu ifade etti. Üyelerinin banka ve tefeci faizleri altında ezildiklerini belirten Umar, devam etti: "Büyükşehir Belediyesi gelirlerini ikiye katlamaktadır. Böyle bir dönemde bile ödeme yapmaması kaygı vericidir. Üstelik okulların açıldığı, kışın kapıya dayandığı bir dönemde, en fazla paraya ihtiyaç olduğu bir dönemde para almamaları işçileri huzursuz etmektedir" dedi. Umar, işverenin ödeme yapmaması halinde, işçilerin eşleriyle birlikte belediye önünde eylem düzenleyeceklerini, işi yavaşlatacaklarını söyledi. İşçiler ise cami önlerinde dilenecek duruma geldiklerini, bir önce ücretlerinin ödenmesi gerektiğini söyleyerek, Aytaç Duraka tepki gösterdiler.
www.evrensel.net