Fotoğraf: AA

TÜPRAŞ'ın zararı 1 milyar doları aştı

Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, TÜPRAŞ'ın deprem dolayısıyla uğradığı zararın, üretim kayıplarıyla birlikte hesaplandığında 1 milyar doları aştığını ifade etti.

TÜPRAŞ'ın zararı 1 milyar doları aştı
Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, TÜPRAŞ'ın depremde uğradığı zararın 1 milyar doları aştığını ifade etti. Demiralp, "Türkiye'de Deprem Tehlikesi ve Sigortacılık" konulu seminerden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken, TÜPRAŞ'ın uğradığı 1 milyar doların üzerindeki zararın üretim kayıplarıyla birlikte hesaplandığını ifade etti. Demiralp, bir soru üzerine, Dünya Bankası'nın depremle ilgili olarak hazırladığı raporla, DPT'nin raporu arasındaki farkın, Dünya Bankası'nın sadece fiziki tahbiratı dikkate almasından, DPT'nin konuya fiziki tahribatın yanı sıra üretim kayıpları ve Türkiye ekonomisi açısından yaklaşmasından kaynaklandığını ifade etti. Selçuk Demiralp, uluslararası piyasaların Dünya Bankası'nın, Türkiye'nin ise DPT'nin hazırladığı zarar raporunu dikkate alacağını söyledi. Demiralp, deprem tahvilleriyle ilgili bir soru üzerine de Hazine'nin bugün de dahil sürekli tahvil çıkardığını belirterek, "Eğer tahvil almak istiyorsanız hepsi deprem tahvili. Bizim bir programımız var bu programın dışına çıkmıyoruz" dedi.
IMF heyeti helikopterle inceleme yaptı
Demiralp, IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli'nin de Hazine Müsteşar Yardımcısı Ferhat Emil'le birlikte bugün helikopterle deprem bölgesinde incelemeler yaptığını bildirdi.
Demiralp, IMF heyetinin deprem bölgesine gitmesini kendisinin teklif ettiğini belirterek, "Olayı tespit etmeleri için orayı görmeleri gerekir. Gördükten sonra olaya bakış açıları değişir sanıyorum. 'Programınızı ona göre ayarlayın sizi deprem bölgesinde gezdirelim' dedim. Hayatlarında böyle bir şey bir daha göremezler" diye konuştu.
www.evrensel.net