13 Eylül 1999 21:00

Sosyal Güvenlik Yasası

   kaçak işçiliği önlemiyor

Paylaş
Sosyal Güvenlik Yasası
   kaçak işçiliği önlemiyor
Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fevzi Demir, yeni Sosyal Güvenlik Yasası'nın getirdiği kayıtdışı işçiliği önleyecek tedbirlerin de yeterli olmadığını belirterek, yeni bir düzenleme yapılmasını önerdi. Prof. Demir, kaçak işçiliğin önlenmesi için yasaya, sendikaya ve SSK'ya üye oldukları için işten çıkarılan işçinin işe iadesi hükmünün getirilmesini istedi.
Prof. Demir, yaptığı açıklamada, çalışma yaşamının en önemli sorunlarından birinin kaçak işçi çalıştırma olduğuna dikkati çekti. Türkiye'de kaçak işçi çalıştırmanın yasal işçi çalıştırmanın çok üzerinde olduğunu kaydeden Prof. Demir, Türkiye'deki 9.5 milyon ücretlinin 5.5 milyonunun kaçak olarak çalıştığının tahmin edildiğini söyledi. Prof. Demir, yeni Sosyal Güvenlik Yasası'nın kayıtdışı işçiliği önleyecek tedbirler getirdiğini, ancak bunların yeterli olmayacağını belirterek, şunları kaydetti: "Zaten o kadar işsiz var ki, bu işsizlik içinde kayıtlı işçi çalıştırmak istemeyen işveren bugüne kadar nasıl bildirmemişse bundan sonra da bildirmeyecektir. İşçinin bildirimde bulunması için de işverenin onayı gerekecektir. İşveren onay verdikten sonra sigortaya bildirimi kendisi yapar."
Yeni kanunda, kamuya ait denetim mekanizmalarının da devreye sokulduğunu ifade eden Demir, "Bu da yeterli olmayacaktır. Çünkü, ülkemizdeki müfettiş sayısı yetersiz. Mevcut denetim mekanizmaları işyerlerinin ancak yüzde 10-12'sini denetleyebiliyor. Bu da demektir ki bir müfettiş aynı işyerine ancak 10 yıl sonra bir daha gidebiliyor. Böyle olunca işveren, isterse kayıtiçi isterse kayıtdışı çalıştırma iradesine sahip olacaktır" diye konuştu.
Kısmi işgüvencesi!
"İş Kanunu'nun 13. maddesine dokunmadan Sendikalar Kanunu'nun 31. maddesi ile SSK Yasası'nın 6. maddesine işe iade hükmünün getirilmesiyle çok daha etkin bir denetim mekanizması sağlanır" diyen Prof. Fevzi Demir, şöyle devam etti: "Bilindiği gibi işveren sendikaları çok radikal biçimde işgüvencesine karşı çıkıyorlar. 13. maddeye dokunulmadan sağlanacak kısmi işgüvencesine işverenler de karşı çıkmaz. Sendikaya veya SSK'ya üye olduğu için işten çıkarılan işçinin işe iadesi suretiyle bir düzenleme yapılması hem işçi hem işverenin üzerinde mutabık kalabileceği bir nokta olacaktır."
Prof. Demir, böyle bir düzenlemenin 1-2 yıllık süreçte mevcut sigortalı sayısının 2'ye, sendikalı sayısının da 4'e katlanacağını savunarak, "Bu suretle örgütlü ve çok daha demokratik bir toplumla da karşı karşıya kalırız" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Zorunlu tasarrufta belirsizlik sürüyor

SONRAKİ HABER

Zimbabve’de ölümlerin sorumlusu polis ve asker

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa