Polis Van

Polis Van'da Ramazan şenliğini bastı

Van'da Belediye tarafından düzenlenen Ramazan şölenine polis zırhlı araçlarla baskın yaptı. Baskında onlarca evin camları kırılırken, belediyenin kurduğu platform ve ses düzeni ise tamamen kullanılamaz hale getirildi. Polisin attığı gaz bombasının isabet etmesi sonucu 7 yaşındaki bir çocuk omzundan yaralandı.Van Belediyesi tarafından

Van'da Belediye tarafından düzenlenen Ramazan şölenine polis zırhlı araçlarla baskın yaptı. Baskında onlarca evin camları kırılırken, belediyenin kurduğu platform ve ses düzeni ise tamamen kullanılamaz hale getirildi. Polisin attığı gaz bombasının isabet etmesi sonucu 7 yaşındaki bir çocuk omzundan yaralandı.

Van Belediyesi tarafından Süphan Mahallesi'nde yapılmak istenen Ramazan şenliğine polisler baskın düzenledi. Şenlik için mahalleye platform ve ses düzeni kuran belediye ekipleri, iftar sonrası halkın toplanmasını beklerken, mahalleyi bir anda ablukaya alan yüzlerce polis zırhlı araçlarla baskın gerçekleştirdi. Baskın sırasında platform üzerinden geçen zırhlı araçlar ses düzeni ve platformu kullanamaz hale getirdi. Baskın sonrası mahalleyi gaz bombası yağmuruna tutan polisler, birçok evin içine de gaz bombası attı.

GAZ BOMBASI İSABET EDEN ÇOCUK YARALANDI

Atılan gaz bombalarından dolayı mahallede evlerin büyük bölümünün camları kırılırken, başta çocuklar olmak üzere çok sayıda kişi yaralandı. Baskın sırasında gaz bombası omzuna isabet eden 7 yaşındaki Çiğdem Aytekin isimli çocuk yaralandı. Yaralanan çocuk uzun süre polisin mahalleye giriş ve çıkışları yasaklamasından dolayı mahalleden çıkarılamazken, olaydan sonra mahalleye giden BDP Van Milletvekili Nazmi Gür ile Belediye Başkanı Bekir Kaya ev ziyaretlerinin ardından çocuğu alarak Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürdü. Hastaneye götürülen küçük Çiğdem tedavi altına alındı.

GÜR: BU VAHŞETİ YAPANLARI KINIYORUZ

Hastane önünde açıklama yapan BDP Van Milletvekili Nazmi Gür, yapmak istedikleri şölene yüzlerce polisin baskın yaptığını belirterek, "Belediye burada bir şölen yapmak istedi. Ancak şölen öncesi yüzlerce polis baskın yaparak, mahallede terör estirmiştir. İftar üzerindeki halkımızın üzerine gaz bombaları atılmıştır. Bu vahşetten İçişleri Bakanı, Vali, Emniyet Müdürü ve AKP hükümeti sorumludur. AKP'den terfi bekleyen yalaka vali halkımızın üzerine gaz bombaları atmıştır. Ancak herkes iyi bilmelidir bunun hesabını soracağız. Sonuna kadar halkımızın yanında olacağız. Bu vahşeti yaptıktan sonra zafer naralarıyla mahalleden ayrılan polis, emniyet müdürü ve yalaka valiyi kınıyoruz" dedi.

Mahalledeki olaylar sona ermesine rağmen polis ablukası sürüyor. Polisin Ramazan şenliğine baskın yapmasına anlam veremeyen yurttaşlar, saldırının 15 Ağustos nedeniyle yapılarak gözdağı verilmek istendiğini kaydetti. (Van/DİHA)

www.evrensel.net