Ekvador'da 12 yabancı kaçırıldı

Ekvador'un Kolombiya sınırına yakın bir bölgesinde, silahlı bir grup tarafından düzenlenen eylemde, içinde ABD'li, Kanadalı ve Avrupalıların bulunduğu 12 kişi kaçırıldı.

Ekvador'da 12 yabancı kaçırıldı
Ekvador'un Kolombiya sınırına yakın bir bölgesinde, kimliği belirsiz silahlı bir grup tarafından düzenlenen eylemde, içinde ABD'li, Kanadalı ve Avrupalıların bulunduğu 12 kişi kaçırıldı.
Ekvador'un Sucumbios eyaletinde, Kolombiya sınırına yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta meydana gelen olayda City Investing isimli Kanadalı bir petrol tekeli için çalışan bir Amerikalı ve 7 Kanadalı görevli alıkonuldu. Bölgedeki askeri birliklerin komutanı olan Albay Luis Ramirez, eylemi önceki gün gerçekleştiren 25 kişilik maskeli grubun, yabancı görevlileri koruyan dört askerden birini vurduğunu görevlileri de rehin alarak bölgeden ayrıldıklarını kaydetti.
Amerikalı rehinenin ismi Leonard Carter, Kanadalıların adları ise Harry Mayer, Steven Bren, Neil Barber, Collin Fraser, Raft Pumbar, Brad Scheler ve Gran Ranking olarak açıklandı.
Ramirez, bir süre sonra yakınlardaki ormanlık alandan geçen anayolda tekrar ortaya çıkan eylemcilerin yolu kestiklerini ve Sabine Roblain isimli bir Belçikalı, Jesus Maria Magunagoicoechea, Ander Mimenza ve Maria Jesus Mimenza isimli İspanyolları kaçırdıklarını açıkladı. Petrol şirketinin adını vermek istemeyen bir yetkilisi ise, bu dört kişinin Latin Amerika Radyo Yayıncıları Birliği'nde eğitimcilik gönrevi yaptıklarını açıkladı. Burada kurulan barikatta yakalanarak silahları alınan bir polis memuru ise daha sonra serbest bırakıldı.
Bölgedeki operasyonu yönetin Albay Ramirez, askeri yetkililerin eylemci grubun Kolombiya'dan gelip gelmediğinin araştırdığını belirtirken, ağır silahlarla donanmış bu kişilerin Kolombiya aksanıyla konuştuklarını ve yüzlerine maske taktıklarını söyledi.
Eylemi henüz hiçbir grubun üstlenmediği ve rehineler için fidye talebinde bulunulmadığı öğrenildi.
www.evrensel.net