11 Eylül 1999 21:00

SASA'da yetki davası sürüyor

SASA entegre tesislerinde kurulu CP 6 işletmesinin hangi iş kolunda gösterileceğine ilişkin yetki davası sürüyor. Son duruşma da eksik evrak gerekçesiyle 15 Ekim'e ertelendi.

Paylaş
SASA'da yetki davası sürüyor
Halil İmrek
SASA entegre tesislerinde kurulu CP 6 işletmesinin hangi işkolunda gösterileceğine dair süren mahkemenin önceki günkü duruşması, işveren avukatının dosyada bazı evrekler eksik ve bilirkişi raporuna itiraz etmesi üzerine 15 Ekim'e ertelendi.
Görüştüğümüz Adana Petrol-İş Şube Başkanı Ahmet Kabaca, CP 6 işletmesinin işveren tarafından tekstil işkolunda gösterilmeye çalışıldığını, sendika olarak bu duruma itiraz ettiklerini ve iş mahkemesinde dava açtıkların belirtti.
Adana 2 No'lu İş Mahkemesi'nde süren duruşmanın önceki gün yeniden görüldüğünü belirten Kabaca, işveren avukatının bilirkişiye itiraz ettiğini, bilirkişi raporunun yeniden değerlendirilmesi ve dava dosyasında bazı eksiklikleri tamamlayacağı iddiaları öne sürdüklerini bundan dolayı mahkemenin Ekim'in 15'ine ertelendiğini kaydetti.
Olumlu sonuç bekliyoruz
Kabaca, mahkeme sonucunu olumlu beklediklerini, ama mahkemeye dış baskı olabileceği endişesi taşıdıklarını ifade etti. CP 6 işletmesinin SASA içinde olduğunu hatırlatan Kabaca, SASA'nın bir entegre tesisi olduğunu ve ayrı ayrı bölümlerin bulunmasının doğal olduğunu, CP 6 işletmesinin ayrı bir bölüm diye tekstil işkolunda gösterilmeye çalışılmasının sendikayı güçsüzleştirmeden başka bir anlam taşımadığının altın çizdi. Kabaca, CP 6 da ürettikleri ürünün SASA'nın diğer bölümlerinde de üretildiğine değinerek şöyle devam etti: "Biz SASA'da tamamıyla örgütlüyüz. Petrol-İş olarak diğer bölümlerde, toplu iş sözleşmesi yaparken CP 6'da bunu gerçekleştiremiyoruz. Biz mahkemenin bir an önce olumlu şekilde sonuçlanacağını arzu ediyoruz. Mahkemeye güveniyoruz. Ama dışardan baskı olabilir endişesi de taşıyoruz" dedi.
Yaklaşık 200 işçinin çalıştığı CP 6'da önceki aylarda sendikal faaliyet gösteren 5 işçi, işten atılmak istenmişti. Bu durumdan haberdar olan diğer işçiler, birkaç saat içinde bir araya gelerek, toplu işbırakma eylemi yapmışlardı. İşveren bu eylem karşısında geri adım atarak işten atacağı işçilerin çıkışını durdurmuştu. Yine geçtiğimiz günlerde SASA genelinde çalışan örgütlü işçilerin sendikadan istifa etmesi için işveren vekilleri tarafından baskı yapılmıştı. Petrol-İş sendikası gerek işyerine giderek gerekse basına ve kamuoyuna açıklama yaparak bu durumu teşhir etmişti.
ÖNCEKİ HABER

'Ölüm ocakları' denetlendi

SONRAKİ HABER

TBMM’den patrona kıyak, çiftçiye yüksek faizli borç yapılandırma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa