Fotoğraf: Evrensel

Bucak'a Susurluk silahları sorulacak

Emniyet deposundan 'kaybolan' silahlar ve susturucularla ilgili beş polisin yargılandığı davada mahkeme, Sedat Bucak'ın tanık olarak dinlenmesini kararlaştırdı.

Bucak'a Susurluk silahları sorulacak
Hospro Şirketi tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü'ne hibe edilen malzemeler arasında bulunan 10 adet baretta suikast silahı ile bunlara ait susturucuların gözetim ve denetiminde görevlerini yerine getirmeyerek, görevi kötüye kullandıkları için 4'ü üst düzey 5 emniyet görevlisinin yargılandığı davada, DYP Şanlıurfa Milletvekili Sedat Edip Bucak'ın tanık olarak dinlenilmesine karar verildi. Ankara 6. Asliye Ceza Mahkemesi, aralarında Özel Harekât Dairesi eski Başkan Vekili İbrahim Şahin'in de bulunduğu 10 polisin bir başka mahkemede yargılandığı dava dosyasını da birleştirme kararı aldı.
Dosyalar birleştirilecek
Hazine'yi temsilen Avukat Sema Özgül'ün bulunduğu dünkü duruşmaya, sanıklar ile iki avukatı da katıldı. Yargıç Oktay Saday, İbrahim Şahin ve arkadaşlarının yargılandığı Ankara 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nin dava dosyasının bu dava ile birleştirilmesi hakkında görüş sorduğunu bildirdi. Müdahil Avukatı Özgül, daha önceden birleştirme talep ettiklerini anımsatarak, bu görüşe katıldı. Sanık ve sanık avukatları ise, tarafları ve konusunun farklı olduğunu öne sürerek, dosyalarının birleştirilmesine karşı çıktılar.
Cumhuriyet Savcısı Arif Ökemen ise, her iki dava dosyasının konularının aynı olması nedeniyle birleştirilmeye karar verilmesini istedi. Ökemen ayrıca, 3 Kasım 1996'da Susurluk'ta meydana gelen kazada 06 AC 600 plakalı mersedeste bulunan baretta ile ilgili olarak bilgisine başvurulmak üzere Bucak'ın tanık olarak dinlenilmesini talep etti. Yargıç Saday, Sedat Bucak'ın tanık olarak dinlenmesini benimsedi. Saday ayrıca, Ankara 1. Asliye Ceza Mahkemesi ile kendi dava dosyası arasında hukuki ve fiili irtibat bulunduğu sonucuna varıldığından dava dosyalarının birleştirilmesini kararlaştırdı. Saday, duruşmayı kasım ayına erteledi.
Hafif hapis cezası isteniyor
Ankara 6. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, Emniyet Genel Müdürlüğü İkmal Dairesi, Dış Tedarik Şubesi ile Akreditif ve Gümrük İşleri Bürosu'nun üst düzey yöneticileri, görevi kötüye kullanmak suçundan 1'er yıldan 3'er yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyorlar.
Danıştay'ın verdiği lüzum-u muhakeme kararı uyarınca İbrahim Şahin ve 9 arkadaşı ise 10 adet 9 mm. micro uzi, 10 adet micro uzi SMG ile 10 adet 22 kalibre baretta marka tabancalar ile bu tabancalara ait susturucuların kaybolmasıyla ilgili olarak görevi ihmal suçundan 1'er yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Genelkurmay'dan PKK'ye teslim ol çağrısı
Genelkurmay Başkanlığı, PKK'nin muhatap olarak kabul etmesinin, onun tekliflerini müzakere etmesi ve bazı tavizler vermesinin söz konusu olmadığını açıkladı. Genelkurmay Başkanlığı, PKK'lilerin silah bırakıp "anti-terör" yasasından yararlanmaları çağrısında bulundu.
Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvırıkoğlu'nun, basın ve yayın organları mensuplarıyla 3 Eylül 1999 günü yaptığı sohbet toplantısında gündeme gelen "Abdullah Öcalan ve Kürtçe, Kürtçe televizyon ve yayını, Kürtçe gazete ve dergi" konusundaki sözleriyle ilgili bir açıklama yaptı.
Sohbet toplantısında bir soru üzerine gündeme geldiği belirtilen sözlerin değerlendirilmesinde ve yorumlanmasında "Amacını aşan ve doğruları tam olarak yansıtmayan" görüşlerin iç ve dış basın organlarında yer aldığı belirtilen açıklamada şöyle denildi:
"Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, terör örgütü başının 'Terör örgütünün bu işi silahla çözemeyeceğini ve federasyondan vazgeçtiğini ve kendilerine birtakım kültürel haklar verilmesinin yeterli olacağını' ifade ettiğini söylemiştir.
Genelkurmay Başkanı, terör örgütü başının bu isteklerine karşı, şu anda ülkemizde Kürtçe dergi ve gazetelerin çıkarıldığını, isteyenlerin özel yaşamlarında kendi aralarında Kürtçe konuştuklarını ve hatta illegal olarak Kürtçe televizyon ve radyo yayınının dahi yapıldığını ifade ederek bir durum tespitinde bulunmuştur.
Bu konunun bazı iç ve özellikle dış basın organlarında Genelkurmay Başkanlığı'na atfen 'devlet politikası' gibi gösterilerek konunun saptırıldığı ve bu yorumlarda yer alan düşüncelerin yazarların kendisine ait değerlendirmeler olduğu açıktır. Bu şekilde belirlenmiş bir devlet politikası mevcut olmadığı gibi, devletin halihazır mevcut politikasında da Genelkurmay Başkanlığı'nca bilinen herhangi bir değişiklik yoktur."
'Teslim olsunlar'
Açıklamada, "Genelkurmay Başkanlığı'nın PKK terör örgütünü muhatap olarak kabul etmesi ve onun tekliflerini müzakere etmesi ve bazı tavizler vermesinin söz konusu olmadığı" da ifade edilerek, bu durumun daha önce de birçok defa açıklandığı hatırlatıldı. Açıklamada, PKK'lilerin Türkiye'yi terk etmelerinin fazla bir önem ifade etmediği bildirilerek, tüm PKK'lilerin silahlarını bırakarak, anti-terör yasasından yararlanmalarının en doğru ve en uygun hareket tarzı olduğu belirtildi.
www.evrensel.net