Fotoğraf: AA

İMO: Yeniden yapılandırma belirsiz

İMO Yönetim Kurulu Üyesi Sami Yılmaztürk, yapılan iyi niyetli çalışmaların olmasına rağmen bu çalışmaların arasında bir bütünlük olmadığını söyledi.

İMO: Yeniden yapılandırma belirsiz
Muzaffer Özkurt
Deprem sonrası yürütülen yeniden yapılandırma çalışmalarının yeniden bina inşa etmekle sınırlı tutulduğunu dile getiren İMO Yönetim Kurulu Üyesi Sami Yılmaztürk, yapılan iyi niyetli çalışmaların olmasına rağmen bu çalışmaların arasında bir bütünlük olmadığını söyledi.
Bayındırlık Bakanlığı'nın yaptığı açıklamalar dışında deprem bölgesinde yapılan çalışmalar hakkında bilgilerinin olmadığını dile getiren Sami Yılmaztürk, bu konuda meslek odalarından ve üniversitelerden yardım talep edilmediğini belirtti.
Yeniden yapılandırma adı altında geçici iskânla ilgili bir takım projelerin kafalarda olduğunu ifade eden Yılmaztürk, bu konuda hazır denilen projelerin kağıt üzerinde gösterilmediğine dikkat çekti. "Kafalarda müteahhitler hazır, geçici iskân yapılacak binaların maliyeti hazır, ama ne yapılacağı bilinmiyor. Kendileri de bilmiyor. Bazı müteahhitlere iş çıktı" diyen Yılmaztürk, devletin yaptığı somut bir çalışmadan haberdar olmadıklarını kaydetti. Yılmaztürk şu görüşleri dile getirdi:
Bütünlüklü bir proje lazım
"Gazetelerde de yazdı. Adapazarı Belediyesi benim projem var diyor. Yeniden yapılandırmayı yeni binalar inşa etmek olarak görüyorlar. Yeniden yapılanma bu değil. Nitelikli altyapının yanında örgütlenmede yeniden bir yapılanma gerekiyor. Yani deprem olması halinde, örgütlenme modellerini değiştirecek bir altyapı olmalı. Son depremde gördük. Deprem olması halinde insanların sığınabileceği boş alanlar yok. Bunların örgütlenmesi gerekiyor. Sivil savunma da olmalı. SSK örgütlenmesine ilişkin modeller olmalı."
Yılmaztürk, belediyenin bu tür bir projeyi üç haftada şekillendiremeyeceğini vurgulayarak, meslek odalarının ve üniversitelerin dahil edilmediği projelere kuşkuyla baktığını dile getirdi.
Varto 33 sene mağdur oldu
Yaraların kaç senede sarılacağı konusunda bir yorumda bulunamayacağını söyleyen Yılmaztürk, "Sadece Varto'nun yaralarının 33 yılda sarılmadığını, Dinar'ın yaralarının sarılmadığını, Adana Ceyhan'da bir yıldır ciddi adımlar atılmadığını söyleyebilirim" dedi. Yapılan çalışmalarla geleceğe yönelik ciddi bir adımın gerçekleştirilmediğini belirten Yılmaztürk, yapılan iyi niyetli çalışmalar olduğunu ancak bunların her aşamada yaygınlaşması ve koordineli yürümesi gerektiğini belirtti.
"Mevcut konut olanakları değerlendirilmedi. Binlerce konut yapılacak, geçici iskân yapılacak, prefabrik konutlar yapılacak, iki yıl sonra ne yapılacağı, nasıl değerlendirileceği düşünülmeden inşaatlar yapılıp bitirilecek. Sonuç olarak bölge prefabrik konut mezarlığına dönüşecek. Düşünsel bütünlük olmadan bir takım adımlar var" diye konuşan Yılmaztürk şöyle devam etti: "Japonya gibi gelişmiş bir ülke olmasak da onların beş yılda yaptığını biz on yılda yapabiliriz. Ama sonuçta bugün başlayan ve on yıl sonra biten bir proje bütünlüğü olsun. Her bir adımda bütünlük olsun. Günü kurtarmaya yönelik adımlar olmasın." Hükümet koordineli değil
Hükümetin İstanbul'daki hastanelerden her gün kan istediğini dile getiren Yılmaztürk, "Bir yerde de Sağlık Bakanı diyor ki, 'Benim kana ihtiyacım yok'. Bütün kanları geri çeviriyor. Şu anda bütün hastaneler kan ağlıyor. Hükümetin kendi içinde koordinasyonu yok" dedi.
www.evrensel.net