11 Eylül 1999 01:00

Moskova'da ölü sayısı artıyor

Rusya'nın başkenti Moskova'daki bir apartmanda meydana gelen patlamada, ölenlerin sayısının 58'e yükseldiği bildirildi.

Paylaş
Moskova'da ölü sayısı artıyor
Rusya'nın başkenti Moskova'daki bir apartmanda meydana gelen patlamada, ölenlerin sayısının 58'e yükseldiği bildirildi. Interfax Ajansı'nın Acil Durumlar Bakanlığı'na dayanarak verdiği haberde, çarşamba günü gece yarısı meydana gelen patlamada ölenlerin en az 6'sının çocuk olduğu ve enkaz altında daha onlarca insanın bulunduğunun tahmin edildiği kaydedildi. Ajans, enkaz altında bulunan insanların hayatından ümit kesildiğini belirtti.
Rusya İç İstihbarat Servisi (FSB) tarafından yayımlanan bildiride, açılan soruşturmada, patlamaya, şiddeti 300-400 kilogram TNT'ye eşit bir patlayıcının ya da çok fazla miktarda patlayıcı malzemeden oluşan bir karışımın yol açtığı sonucuna varıldığı açıklandı. FSB tarafından yayımlanan bildiride patlayıcının, apartmanın birinci katındaki bir mağazaya yerleştirildiği ve olayla ilgili birçok şüphelinin kimliğinin saptandığı kaydedildi.
Interfax Ajansı'na telefon eden bir kişi, olayın sorumluluğunu üstlenerek, Moskova ve Bunaksk'taki patlamaların, Rusya'nın Çeçenya ve Dağıstan'daki bombardımanlarına misilleme olduğunu söylemişti.
Rusya'da, son yıllarda çeşitli nedenlerle çok sayıda patlama oldu. Bu facialardan bazıları şöyle sıralanıyor:
22 Mayıs 1996: St. Petersburg kenti yakınlarındaki Svetlogorsk kasabasında yer alan 5 katlı bir apartmanda meydana gelen patlamada 8'i çocuk 19 kişi öldü. Yetkililer, patlamaya binadaki dairelerden birinin içinde bulunan patlayıcıların yol açtığını belirttiler.
16 Kasım 1996: Dağıstan'ın güneyindeki Kaspiisk kentinde, Rus askeri yetkilileri ve ailelerin kaldığı bir apartman sitesinde meydana gelen patlamada 64 kişi öldü.29 Temmuz 1998: Moskova'da 9 katlı bir apartmanın bir dairesinde, gaz kaçağı yüzünden meydana gelen patlamada 6 kişi öldü.
26 Nisan 1999: Kremlin Sarayı yakınındaki Moskova Intourist Oteli'nin asansörüne yerleştirildiği tahmin edilen bombanın patlaması sonucu 11 kişi yaralandı.
31 Ağustos 1999: Kremlin Sarayı'nın hemen yanında yer alan bir alışveriş merkezinde bulunan bombanın patlaması sonucu 40 kişi yaralandı. Olaydan birkaç gün sonra 1 kişi öldü.
4 Eylül 1999: Dağıstan'ın güneyindeki Buinaks kentinde subay bloklarının yanındaki bir arabaya yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 64 kişi öldü. Saldırının sorumlusu olarak Çeçen milisler gösterildi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

İsrail işgali % 7 azaldı

SONRAKİ HABER

Rezidansın 9. katından düşen kadının itilerek öldürüldüğü iddia edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa