10 Eylül 1999 01:00

'Bu yasa sosyal güvenliğin idam fermanı'

Sosyal Güvenlik Yasası'na karşı sendikaların tepkileri sürüyor. Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Hüseyin Kaya Elbek, yasayı "mal kaçırır gibi" diyerek niteledi.

Paylaş
'Yasa sosyal güvenliğin idam fermanıdır'
Sosyal Güvenlik Yasası'na karşı sendikaların tepkileri sürüyor. Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Hüseyin Kaya Elbek, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından onaylanan Sosyal Güvenlik Yasası'nı "SSK'ın kurtuluşu değil, idam fermanı" diye nitelerken, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan Vekili Şuayip Özcan, Sosyal Güvenlik Yasası'nın Anayasa'ya aykırı olduğunu kaydetti.
'Yangından mal kaçırır gibi...'
Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Hüseyin Kaya Elbek, yaptığı açıklamada, "Yangından mal kaçırırcasına çıkartılan bu yasanın uzun ömürlü olacağını sanmıyorum" dedi. Onayın kendilerini üzdüğünü ifade eden ve yasanın ülkemizdeki sosyal güvenlik sistemini çökertecek düzenlemeler içerdiğini belirten Elbek, "En önemlisi sosyal devlet anlayışımıza tamamen ters düşen ve hatta onu ileride tehlikelere atabilecek bir yasadır" dedi.
Elbek, şunları kaydetti: "Bu yasa SSK'nın kurtuluşu değil, idam fermanıdır. Kurumu tasfiye edecek hükümleri içermektedir. Bu kadar büyük tepkiye rağmen kabul edilmiş olması bizi ve kamuoyunu büyük ölçüde yaralamıştır. Bu yasayı çıkartanların SSK'yı sıfırlayarak, özel sigorta şirketlerine ve özel hastanelere bizim paralarımızı hediye etmek istedikleri açıkça ortadadır. Elbette, bunun da hesabının sorulacağı gün gelecektir. Biz bunu unutmayacağız. Gerçek anlamda sosyal devlet anlayışına uygun ve reform niteliğinde olan Sosyal Güvenlik Yasası'nın çıkarılacağını umuyoruz."
Fonlar buharlaşıyor
Elbek, Zorunlu Tasarruf Fonu'nun durumunun da belirsiz kaldığını ifade ederek, "Fonun akıbeti bizi endişelendiriyor. Konut edindirme fonu gibi buharlaşacağından korkuyoruz. Ümit ve temenni ediyoruz ki; acele reformlar yapan hükümet, bu fonlarla ilgili gerçekten sosyal güvenlik anlayışına dayalı uygulamalar gerçekleştirir."
Anayasa'ya aykırı
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan Vekili Şuayip Özcan, Sosyal Güvenlik Yasası'nın Anayasa'ya aykırı olduğunu kaydetti. Şuayip Özcan, yaptığı yazılı açıklamada, Sosyal Güvenlik Yasası'nın onaylanmasının çalışanlar arasında huzursuzluğa neden olduğunu belirterek, "Af Yasası'nda toplumun haklı taleplerini dikkate alan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in aynı duyarlılığı bu yasada göstermemesinin çelişki olduğunu" ifade etti. Sosyal Güvenlik Yasası'nın bu haliyle Anayasa'ya aykırı olduğunu kaydeden Özcan, "Konu Anayasa Mahkemesi'ne intikal ettirilecektir. Sonuç ne olursa olsun hükümetin 54 milyon insanın mağduriyetine sebep olan bu yasayı çıkarması, hükümet açısından olumsuz sonuçlar doğuracaktır" görüşünü dile getirdi.
Telefonla bilgi
Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Sosyal Güvenlik Yasası hakkında bilgi edinebilmek için SSK, Bağ-Kur, İş ve İşçi Bulma Kurumu ve Emekli Sandığı bünyesinde başında uzmanların bulunduğu Sosyal Güvenlik Reformu Bilgi Hattı kurdu. Yasa hakkında bilgi edinebilmek için şu telefonlar aranabilir:
"-SSK: 434 53 78 - 431 22 85 - 431 23 58
-Bağ-Kur: 231 34 42 - 230 18 76
-İBK: 431 57 47
-Emekli Sandığı: 414 54 34."
ÖNCEKİ HABER

Patronlar gözlerini

SONRAKİ HABER

DİSK, 1 Mayıs öncesi bildiri dağıtımlarına devam ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa