09 Eylül 1999 01:00

Konut yapımı gündemde değil

Gölcük'te, ne prefabrik ne de kalıcı konut yapımı konusunda adım atıldı. Kriz Merkezi Başkanı, üç hafta sonra hâlâ mega çadırkent kuracaklarını söylüyor.

Paylaş
Konut yapımı gündemde değil
Gölcük Kaymakamı ve Kriz Merkezi Başkanı Cumhur Ersoy, depremin merkez üssü olan ve depremden en fazla hasarı gören Gölcük'te yeni konut yapımı için herhangi bir çalışma olmadığını söyledi. Tuğgeneral Hayri Kıvrıkoğlu'nun dile getirdiği mega çadırkent kuralacağı bilgisini doğrulayan Ersoy, Gölcük'te kalan depremzedeleri üç büyük çadırkentte toplayacaklarını belirtti.
Gazetemizin sorularını yanıtlayan Kaymakam Cumhur Ersoy, Gölcük'te depremzedelerin başka kentlere nakli için nakliye şirketleri ile anlaşma yaptıklarını doğrulayarak, "Gölcük'te büyük oranda memleketlerine gitmek isteyen, eşyalarını taşımak isteyen insanlar var. Buradan gitmek isteyen depremzedelere devlet yardım elini uzatıyor" dedi. "Kriz Masası, ilçeden göçü neden destekliyor?" sorumuz üzerine ise, Ersoy, göçü desteklemediklerini, yalnızca gitmek isteyenlere yardımda bulunduklarını söyledi.
'Devlet devletliğini yapıyor'
Kriz Merkezi'nin göç edenlere verdiği desteğini, "Fahiş fiyatlarla piyasaya çıkanlardan, insanların ve devletin parasını korumak amacıyla anlaştığımız şirket ile vatandaşı çok ucuz fiyatlarla istediği bölgeye taşıyıyoruz. Devlet yok, diye bağırdınız devlet, devletliğini yapmaya çalışıyor" diye açıklayan Ersoy, "Gemlik'e eşya taşımak için bile 250 milyon lira istiyorlar. Biz de buna karşı önlem alıyoruz ve böyle bir organizasyon gerçekleştiriyoruz" dedi.
Göç edenler kaderine terk
Ersoy, "göç eden depremzedelere gittikleri yerde iş, konut ve okul konusunda yardım edilip edilmediğine" ilişkin sorumuzu ise, "İnsanların gittikleri yerlerdeki konut, iş ve okul ile ilgili olarak, kendi özel girişimleri var. Yakınlarından yardım alıyorlar" diyerek yanıtladı. "Hiç kimseye gitme demiyoruz, orada ne yapacaksın diye de sormuyoruz" diyen Ersoy, bunu da "Türkiye'nin hukuk devleti" olduğunu söyleyerek açıklamaya çalıştı.
Kış için çadırkent kurulacak
Gölcük'ten göçün temel nedenlerinden sayılan barınma problemi konusunda da soru yönelttiğimiz Gölcük Kaymakamı Ersoy, Gölcük genelinde 21 bin kişilik çadır bulunduğunu ve buna Değirmendere gibi beldelerin de dahil olduğunu aktardı. Üç tane mega çadırkent kuracaklarını ve herkesi bu üç mega çadırkentte toplayacaklarını söyleyen Ersoy, "Yeni gelen çadırlarla bunu oluşturacağız. Bu çadırlar çift katlı, yaşaması kolay çadırlar olacak" dedi.
Konut yapımı rafta
Gölcük Kaymakamı Ersoy, büyük depremde evini kaybedenlere yeni konut yapılması konusunda herhangi bir adım atıp atmadıklarını sorduğumuz da ise, "Yeni konut ile ilgili olarak bir çalışma yok. Teklifler geliyor ama bu merkezi yönetimin işi. Şu ana kadar bize bu konuda bir talimat gelmedi" demekle yetindi.
Deprem yardımlarının dağıtımı ve halka verilen hizmet konusunda da sorularımızı yanıtlayan Gölcük Kaymakamı Ersoy, "Ben depremin 5. günü geldim. Daha önce burada yoktum. İlk şoku atlattıktan sonra, her türlü devlet yardımını daha organize ve daha iyi bir şekilde yapmaya çalışıyoruz.
Bu kamyon naklinden yiyecek maddelerinin depolanması ve dağıtımına kadar, sağlık hizmetlerinin götürülmesine kadar her türlü organizasyonu sağlamaya çalışıyoruz" dedi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Viagra öldürüyor

SONRAKİ HABER

"Dünyanın en hızlı" piyanisti Maksim Mrvica İstanbul'da konser verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa