Filistin kabinesi Amerikan planını

   onayladı

Filistin kabinesi Amerikan planını onayladı
Filistin kabinesi, bağımsız Filistin devlet ilanının ertelemeyi hedefleyen Wye Anlaşması'nın uygulanmasına ilişkin hafta sonunda Mısır'ın Şarm El-Şeyh kentinde imzalanan anlaşmayı onayladı.
Oy çokluğuyla onaylandı
Resmi kaynaklardan yapılan açıklamada, anlaşmanın büyük bir oy çoğunluğuyla onaylandığı kaydedildi. Açıklamada, Filistin kabinesinin "barış çabalarını baltalamak isteyenlere" uyarıda bulunduğu belirtildi. İsrail hükümeti de anlaşmayı önceki gün onaylamıştı.
Bu arada, İsrail hükümeti, anlaşmaya göre, 5 Eylül'de yapılması planlanan, ancak "teknik nedenlerle" 13 Eylül'e ertelenen Filistinli 200 mahkumun serbest bırakılması işlemini, erkene aldı.
İsrail radyosu, mahkumların cuma günü başlayan Yahudilerin yılbaşından önce bırakılacağını duyurdu.
Şarm El-Şeyh Anlaşması, Filistin Özerk Yönetimi lideri Yaser Arafat ve İsrail Başbakanı Ehud Barak tarafından imzalanmış, oturuma Ürdün Kralı İkinci Abdullah, ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright ve Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek de katılmıştı.
Bu arada, İsrail Başbakanı Barak, önceki gün yaşanan bombalı saldırılara ilişkin açıklamasında, "hükümetinin terörü ezmeye kararlı olduğunu"söyledi. Barak, İsrail'in 2 ayrı kentinde 2 aracın havaya uçması ve 3 kişinin ölmesiyle ilgili olarak, "Hükümetimiz, gündemi teröristlerin belirlemesine izin vermeyecektir. Nereden gelirse gelsin, terörü ezeceğiz. İsrailli Araplar devlete bağlıdırlar, genelleme yapmaktan kaçınmak gerekir" dedi. Polisin, olayla ilgili olarak 5 kişiyi gözaltına aldığı da bildirildi.
www.evrensel.net