07 Eylül 1999 01:00

Belgeler Kıvrıkoğlu'nu yalanlıyor

Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun, "Derince'de, İzmit'te Emek Çadırkent'i kurdular. Gidin, görün sefaleti" sözlerini devletin resmi belgeleri de yalanlıyor.

Paylaş
Belgeler Kıvrıkoğlu'nu yalanlıyor
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun, "Derince'de, İzmit'te çadırkent kurdular. Emek Çadırkent diye. Gidin, görün sefaleti" şeklindeki açıklamasını devletin resmi belgeleri de yalanlıyor.
Çadırkentte kalanlar "sefalet var" ve "bölücülük yapılıyor" gibi suçlamaları yalanlayıp asıl yardımı Emeğin Partisi (EMEP)'nden aldıklarını yinelerken, Başbakanlık Kriz Yönetim Merkezi'nin depremin ilk haftasında resmi olarak EMEP'ten yardım istediği ortaya çıktı.
Başbakanlık Kriz Yönetim Merkezi, 25 Ağustos 1999 tarihinde Emeğin Partisi Genel Merkezi'ni arayarak, sıkıntı yaşayan Derbent Belediyesi'ne yardım gönderilmesini istedi. Bunun üzerine EMEP Ankara İl Başkan Vekili Sema Başok Başbakanlık Kriz Yönetim Merkezi'ne şu dilekçeyi gönderdi:
"Derbent Belediyesi'nin acil yardım çağrısını, Başbakanlık Kriz Masası kanalıyla öğrenmiş bulunuyoruz. EMEP olarak, topladığımız yardımlardan bir kamyon kuru gıda ve temizlik maddesinin Derbent merkezli olmak üzere, depremzedelere dağıtılması için gerekli işlemin yapılmasını arz ederiz."
Kriz Merkezi ile yazışma
Dilekçeyi kısa sürede işleme koyan Başbakanlık Kriz Yönetim Merkezi Vardiya Amiri Adnan Mete, gönderdiği karşı faks mesajına "acil" ibaresini düşerek, EMEP'e "İl veya ilçe kriz teşkilatı ile dağıtılması uygundur" cevabını iletti. Bu yazışmaların ardından Derbent'e bahse konu yardımlar gönderildi.
EMEP Ankara İl Örgütü'nün, 21 Ağustos 1999 tarihinde Başbakanlık Kriz Merkezi'ne gönderdiği dilekçede ise şöyle denildi; "EMEP'in yaşadığımız deprem felekati ile ilgili yardım kampanyası organizasyonu Adapazarı merkezli olarak düzenlenmiştir. Ankara ilinden toplanan kuru gıda, su, ilaç, ilkyardım malzemesi ve giysiden oluşan yardımlar ve amatör dağcı, eczacı ve gönüllülerden oluşan yardım ekibini, midibüsle Adapazarı'na göndermek istemekteyiz."
Bu dilekçeye cevaben Başbakanlık Kriz Yöntemi Merkezi'nin İçişleri Bakanlığı Kriz Masası'na gönderdiği 244 sayılı yazısında, "Emeğin Partisi tarafından toplanan yardım malzemelerinin Adapazarı merkezli olmak üzere depremzedelere dağıtılması konusunda gerekli işlemin yapılmasını rica ederim" denildi.
EMEP Ankara İl Örgütü yöneticileri, deprem bölgesinde oluşturulan çadırkentlere gönderilen tüm yardımlardan Başbakanlık Kriz Masası'nın bilgi sahibi olduğunu ve bu konudaki tüm yazışmaların ellerinde bulunduğunu kaydettiler. EMEP'in oluşturduğu çadırkentlerde yaşayan insanların anlattıklarının Orgeneral Kıvrıkoğlu'na en güzel yanıt olduğunu belirten EMEP yöneticileri, "Halkın duygularını, acılarını istismar etmek, felaketlerden siyasi çıkar elde etmeye çalışmak partimizin kabul edemeyeceği bir tavırdır" dediler.
ÖNCEKİ HABER

OYAK lağvedilsin!

SONRAKİ HABER

Cezayir'de cumhurbaşkanı seçimi için 24 adaylık başvurusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa