07 Eylül 1999 01:00

Seçmenden SPD'ye yanıt

Almanya'da yapılan eyalet seçimlerinde, iktidardaki Sosyal Demokrat Parti (SPD) büyük yenilgiye uğradı. Faşist parti DVU ise parlamentoya girmeyi başardı.

Paylaş
Seçmenden SPD'ye yanıt
Alman sosyal demokratları, pazar günü yapılan eyalet seçimlerinde iki kalelerini kaybettiler. Saarland ve Brandenburg eyaletlerinde gerçekleşen eyalet parlamento seçimlerinde büyük bir hezimete uğrayan sosyal demokratlar, Saarland'da 15 yıllık hükümet görevinden sonra muhalefete dönerlerken, Brandenburg eyaletinde koalisyon yapmak zorundalar.
Oy kaybediyorlar
Her iki eyalette şimdiye kadar tek başına hükümet görevini sürdüren SPD, Brandenburg'da yüzde 15 oranında oy kaybederken Saarland'da ise yüzde 5 oranında geriledi. Hür Demokrat Parti (FDP) ve Birlik 90/Yeşiller partileri ise yüzde 5 barajına takılarak eyalet parlamentolarına giremedi.
"Daha net olmalıydım"
Brandenburg Başbakanı Manfred Stolpe, yüzde 15 kaybetmesinin nedenini merkez hükümetin politikalarına bağlarken, "Hükümetin sosyal politikalarını daha net eleştirseydik böyle bir hezimete uğramazdık" dedi. Seçimleri kendilerinin kaybetmediğini söyleyen Stolpe, "Sosyal adaleti sağlamak için iktidara gelen SPD'nin neo liberal bir çizgi izlemesi, seçmenleri bizden uzaklaştırdı" dedi. Geçen sene yapılan genel seçimleri kazanan ve Birlik 90/Yeşiller ile birlikte Federal Hükümeti oluşturan SPD, bilindiği gibi tasarruf etmenin kaçınılmaz olduğunu ileri sürerek, emekçilerin haklarına karşı eski hükümetten daha sert bir saldırı başlatmıştı. Daha sonra kamuoyuna sunulan "Blair/Schröder tezleri" de bu politikanın "tuzu-biberi" olmuş ve yeni hükümetin hangi yönde politika yapacağını göstermişti. Brandenburg'da yüzde 39,1'e düşen SPD'ye ilk koalisyon teklifi ise yüzde 26,5'e çıkan CDU'dan geldi.
Schröder'e tepki
Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'e ilk tepki ise, SPD eski Başkanı ve Federal Maliye eski Bakanı Oskar Lafontaine'den gelmişti. Yine Lafontaine'nin yaklaşık 14 sene başbakanlık yaptığı Saarland eyaletindeki SPD örgütü, Schröder'in "yeni ortayı" hedefleyen politikalarına ısınamamış ve başından itibaren eleştirmişti. Federal Hükümeti sosyal adaleti yok etmekle eleştiren Saarland Başbakanı Reinhard Klimmt, "Seçimleri Schröder'in politikaları kaybetti. Berlin hükümetini protesto edenler, faturayı bize çıkardılar" dedi. Bu eyalette, SPD 49,4'ten yüzde 44,4'e düşerken CDU 38.6'dan 45,5'e çıktı.
Yeni sosyal demokratlar
SPD'nin, sosyal demokrat çizgiden iyice çıkarak neo liberal bir çizgiyi parti çizgisi haline getirmesi üzerine bu boşluğu doldurmak isteyen Demokratik "Sosyalizm" Partisi (PDS), Brandenburg'da başarılı oldu. Eski Doğu Almanya'da olan Brandenburg eyaletinde PDS'in oy potansiyelini artırması, SPD'yi şimdiye kadar dikkate almak istemediği bu parti ile koalisyon yapmaya zorlayabilir.
Faşist parti parlamentoda
Alman Halk Birliği (DVU) adlı faşist parti ise Saarland'da kayda değer bir oy alamazken, Brandenburg eyaletinde yüzde 5,2 ile barajı asmayı başardı. İlk defa parlamentoya girmeyi başaran DVU'nun yeni parlamentoda 5 milletvekili olacak. Yabancı düşmanlığı üzerinden politika yapan DVU, daha öncede Saksonya-Anhalt eyaletinde yüzde 13,6 oy alarak parlamentoya girmişti.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Depremi ciddiye almadık

SONRAKİ HABER

Trump yine tehdit etti: Venezuela'ya en sert yaptırımları uygulamadık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa