05 Eylül 1999 01:00

Asker politikanın dümenini bırakmıyor

Genelkurmay Başkanı Kıvrıkoğlu, önceki gün bazı gazetelere yaptığı açıklamalarla, ordunun politikayı 'yakından' takip ettiğinin sinyallerini verdi.

Paylaş
Asker politikanın dümeni bırakmıyor
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, önceki gün bazı gazete ve televizyonların Ankara temsilcilerini çağırarak, Türkiye'nin gündemindeki hemen her konuda açıklamalarda bulundu.
Depremin ardından ortaya çıkan tabloyu, "ilahi kudretin eseri" olarak nitelendiren Kıvrıkoğlu, "Allah bizi korur" anlayışının iyi sonuç vermediğini söyledi. Kıvrıkoğlu, yaptığı açıklamada şöyle dedi: "Deprem sonrasında, irticai yayın organlarının bazı yayınları bizi üzdü. Depremin merkez üssünün Gölcük'teki Donanma Komutanlığı olmasını istismar ettiler. 'Depremin nedeni 28 Şubat, asker zulmü, zina' diye yayın yaptılar. İnsanları TSK'ya karşı kışkırtmaya çalıştılar. Adana'da Özel FM diye bir irticai radyo, 'Askerler içki içtikleri için, İsrailli generallerle devir-teslim töreni yaptıkları için bu bela başlarına geldi. Onlar şehit değil, leş oldular' diye yayın yaptı. Bir milletvekili, bölgede bunlara benzer şeyler söyledi."
Basına saldırı
Devletin deprem bölgesine yardım ulaştırmadığı her gün, ekranlardan ve gazete sayfalarından kamuoyuna yansırken, Kıvrıkoğlu, "Devlet yardım etmiyor" şeklinde haber yapan basının "PKK ürünü bölücü basın" olduğunu öne sürdü. Kıvrıkoğlu, "Devletin kendi yandaşlarına yardım etmediğini ileri sürüp kendi çadırkentlerini kurmaya kalktılar. Derince'de, İzmit'te çadırkent kurdular. Emek Çadırkent diye. Gidin, görün sefaleti..." diye konuştu. Dış basını da suçlayan Kıvrıkoğlu, bazı dış basın organlarının da "bölücü ve irticai" basınla paralel yayın yaptığını, hepsine kendi dillerinde cevap gönderdiklerini söyledi. Kıvrıkoğlu, "Kolunda MGV bandı, kafasında emeğin bilmem nesi, yok Kombassan... Oysa dağıtılan halkın yardımı. Bu istismar edilemez. Biz, yardım dağıtımına hakim olunca tepki aldık. Ama doğrusunu yaptık" dedi.
28 Şubat bitmedi
Pişmanlık Yasası'nın teşvik edilmesini ve 28 Şubat kararlarının Meclis açılır açılmaz yasalaştırılmasını isteyen Kıvrıkoğlu, "28 Şubat, bir süreçtir. Ama bu süreç, 28 Şubat 1997'de başlamadı. 1923'ten beri, irticaya karşı ortaya çıktı. İrtica var oldukça sürecek. İrtica 3 yıl varsa 3 yıl sürecek, bin yıl varsa bin yıl sürecek" dedi. Kıvrıkoğlu, PKK'ye ilişkinde şunları söyledi: "Örgütün elebaşı da, silahlı mücadeleyle bir yere varılamayacağını kabul etti. 'Bölünme istemiyoruz, federasyon da istemiyoruz' dedi. 'Sadece bazı haklar istiyoruz' dedi. Sonra, 'Bu hakların bir bölümü verilmiş, benim haberim yoktu' dedi. Kürtçe gazete çıkıyor, Kürtçe kasetler satılıyor. Bunlara itiraz eden yok. 37 belediye başkanlığı HADEP'in. Kimse buna karşı çıkmıyor. Devlet aleyhine çalışmazlarsa, kimse de karşı çıkmaz. Bir çok hak verildi. Demokratikleşme çerçevesinde haklar da gelişir."
ÖNCEKİ HABER

Fındık işçilerine çadır verilmiyor

SONRAKİ HABER

Sezai Temelli: Sonuçlardan ders çıkarmak yerine acısını çıkarıyorlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa