03 Eylül 1999 21:00

Memur ve basın affı yürürlükte

Gazetecilerin basın cezalarını erteleyen ve memurlara disiplin affı getiren yasalar, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Paylaş
Memur ve basın affı yürürlükte
Gazetecilerin cezalarını erteleyen, memurlara da disiplin affı getiren yasalar yürürlüğe girdi. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren memurlara disiplin affı yasası 23 Nisan 1999 tarihinden önce işlenen disiplin cezalarını kapsıyor. Disiplin affı, "devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlar"la, "rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, inancı kötüye kullanma" gibi yüz kızartıcı suçları kapsamıyor.
Disiplin affı nedeniyle 23 Nisan tarihinden önce işlenen "suçlar"la ilgili soruşturma yapılamayacak. Yasanın yürürlüğe girdiği günden itibaren 30 gün içinde haklarındaki davaya devam etmek isteyenlerin davaları görülecek. Ancak, davacının aleyhine sonuçlanması durumunda yasa ile getirilen af hükümleri uygulanacak. Memurların sicil dosyalarındaki disiplin cezaları silinecek.
"3 yıl düşünmeyin!"
Basın affında ise 12 yıl veya daha az mahkûmiyet alan gazetecilerin cezaları erteleniyor. Yasa ayrıca 12 yılı geçmeyen "suçlar"dan dolayı haklarında henüz takibata veya son soruşturma aşamasına geçilmiş olmakla beraber henüz hüküm kurulmamış veya verilen hüküm kesinleşmemiş ise davanın açılmasını veya kesin hükme bağlanmasını da erteliyor. Ancak, cezaları ertelenen kişiler üç yıl içerisinde ceza almaları durumunda daha önce ertelenen cezalarını da çekecekler. Davanın açılması veya hükme bağlanmasının ertelenmesi durumunda yasa, üç yıllık süre içerisinde basın yoluyla işlenen "suç"tan mahkûm olunduğunda ertelenen "suç"tan dava açılmasını ya da ertelenmiş olan davaya devam edilmesini içeriyor. Yasa, üç yıllık süre sonunda açılan davanın ortadan kalkacağını hükme bağlıyor.
Halen cezaevinde tutulan Akın Birdal ve Eşber Yağmurdereli'yi kapsamayan basın affı, aftan yararlananlara "3 yıl düşünmeme" şartı getirdiği için, yoğun eleştirilere neden oluyor. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Aynı sürede kalıcı konut yapılabilir
Adapazarı ve Gölcük'ün belediye başkanları, kamuoyunda tartışılan prefabrik deprem konutları yerine, aynı sürede kalıcı ve sağlıklı konutlar yapılabileceğini belirttiler. MÜSİAD'ın "Perşembe Toplantıları"nın bu haftaki konukları Adapazarı Belediye Başkanı Aziz Duran ve Gölcük Belediye Başkanı İsmail Barış, prefabrik ev değil, kalıcı konut istediklerini vurguladılar. Adapazarı Belediye Başkanı Aziz Duran, prefabrik evlerin hem maliyeti hem de yaşama şartları nedeniyle kullanışlı olmadığını ifade etti.
Asgari 80 metrekarelik sağlam konutlar yapılması gerektiğini vurgulayan Duran, arama kurtarma çalışmaları sırasında en çok Zonguldak maden işçilerinin faydasını gördüklerini de sözlerine ekledi.
Duran, kentin yeniden yapılaşmasında yapılması gereken şeyin şehrin tamamen yerini değiştirmek değil, riski bölgedeki kat sayısını azaltmak ve yeşil alan miktarını artırmak olduğunu savunarak, "Yeni yapılaşmayı ise belirlenen sağlam zeminlerde planlı ve bol yeşil alanlı yapmak gerekir" dedi.
Gölcük Belediye Başkanı İsmail Barış da, ilçenin enkaz görünümünde hayalet şehir olduğunu vurgulayarak, "Kamuoyunda depremzedeler için prefabrik ev uygulamasından bahsediliyor. Bu uygulama Gölcük için kesinlikle ekonomik olmaz. Biz prefabrik ev istemiyoruz. Bunun yerine kalıcı ve sağlıklı konutlar istiyoruz. Tünel sistemi ile, prefabrik sistemin yapılabildiği sürede, daha sağlıklı konutlar yapmak mümkün" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Savaş kadın ve çocukları vuruyor

SONRAKİ HABER

Turkey ranks 130th for sexual inequality out of 149 countries

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa